A Teutonok (a proto-germn Þeudanōs szbl) egy korai germn trzs volt. Mr Sztrabn s Velleius Paterculus is beszmol rluk. Ptolemaiosz trkpe szerint Jtlandon ltek, Pomponius Mela viszont Skandinviba helyezte ket. (Codanonia). A nmet trtnszek csak a 13. szzadtl azonostjk ket a germnok seiknt.
Tbb, mint szz vvel Krisztus szletse eltt a teutonok tmegei s a rokon kimberek dl s nyugat fel kezdtek el vndorolni (thaladva a Duna medencjn is), ahol szembetalltk magukat a terjeszked Rmai Birodalommal.
A Kr. e. 2. szzad vge fel a trtnetrk szerint Gallin keresztl vonultak, st megtmadtk Itlit is. Tbbszr megvertk a rmai hadseregeket, de vgl Caius Marius legyzte ket az Aquae Sextiae-i csatban. A kirlyukat, Teutobodot, vasra verve vittk el. Az elfogott teuton nk tmeges ngyilkossgot kvettek el, s a rmaiak szemben a germn hsiessg pldakpeiv vltak.
A teuton megjellst a sz trtnete folyamn gyakran a germn npek egszre is hasznltk. A latin nyelv a Teutōnī szt egy kelta nyelv kzvettsvel vette t a proto-germnbl, amelyben a *Þeudanōs trzsbeli embert jelentett, a *þeudā gyk pedig eredetileg trzset.
A teuton nv, mint gyk ma is megjelenik olyan nemzetkziv vlt szavakban, mint a totlis.
A teuton nevet a Nmet Lovagrendre is hasznltk.
|