A Nmet Lovagrend a keresztes hbork folyamn a legksbb kialakult lovagrend. Tbb mint hetven vvel a templomosok s a johannitk harcol szerzetesrendjnek megalakulsa utn keletkezett. Hossz s kalandos trtnetbl teht csak kb. 100 vet tartzkodott a Szentfldn, s csak eddig beszlhetnk rluk gy, mint kereszetesekrl, br a nv tovbbi, terjedelmes trtnetk alatt is rajtuk ragadt. De nemcsak ebben trnek el a lovagrendektl. Mind kialakulsuk elzmnyei, mind az a tny, hogy a ksbbiekben a kis ispotlybl kintt rend kelet-eurpai nagyhatalomm vlik, s majd meghatroz szerepet fog jtszani a nmet trtnelemben is, nagyon klnbzv teszi ket mind a templomosoktl, mind a johannitktl.
Hogyan is kezddtt ht ennek az Eurpban szinte egyedlll trtnelmi jelensgnek a trtnete? Nos, az elzmnyeket Barbarossa Frigyesnl kell kezdennk.
I. Barbarossa (Rtszakll) Frigyes 1154-1190-ig lt a Nmet-Rmai Csszrsg trnjn. A Nmet-Rmai Csszrsg volt az az llam, amelyet a ppa 962-ben a Rmai Birodalom rksv tett azzal, hogy az akkor uralkod I. Ottt csszrr koronzta. Terlete a mai Belgiumtl s a dn hatrtl egszen Lombardiig s a Rhne partjtl Lengyelorszgig terjedt. Ekkoriban Eurpa egyik legnagyobb hatalma volt mind gazdasgi, mind katonai tekintetben. Barbarossa Frigyes idejn Bolognban a pptl fggetlen birodalmi egyetemet alaptottak, teht a csszr tekintlye mr-mr a rmai ppval vetekedett. Ez volt a ppa s a csszr kzdelmnek, az n. invesztitra-hbornak a cscspontja, amikor I. Frigyes arra trekedett, hogy hivatalnoki rendszervel szksgtelenn tegye az egyhz jelenltt nmet fldn. Anyagi fedezet hinyban azonban ezt el kellett halasztania. Ezrt itliai hadjratba kezdett, hogy megszerezze a gazdag lombard vrosok jvedelmt. A Lombard Liga azonban, amely a ppa tmogatst lvezte 1176-ban Legnanonl megverte Frigyes seregeit. Frigyes visszavonult nmet fldre, s a Birodalom alulmaradt a ppasggal szemben. De mivel III. Sndor ppa nem nzte j szemmel a bolognai egyetemet sem s azt sem, hogy Frigyes Rmt fenyegette, a kitkozs rme fenyegette a nmet-rmai csszrt.
ppen ezrt Barbarossa gy dnttt, hogy bnbocsnatot nyer a ppnl. Erre 1189-ben j alkalom knlkozott, ugyanis Oroszlnszv Richrd angol s II. Flp gost francia kirly keresztes hadjratot indtottak a Szentfldre (III. kerszetes hadjrat). A csszr csatlakozott hozzjuk seregeivel, mivel gy akarta levezekelni a ppa ellen elkvetett bneit.
A lovagrend megalaptsa
A hadjrat mg ugyanebben az vben el is indult. Azonban mg az angol s francia lovagok a tengeri utat vlasztottk, Barbarossa Kis-zsin s a Balknon keresztl kvnta megkzelteni a szentfldi keresztes llamokat. Ez az tvonal veszlyesnek s hossznak bizonyult, mivel a biznciak elg ellensgesen viselkedtek, s a portyz szeldzsuk lovasok is ton-tflen rtrtek a keresztesekre.
A csszr mgis 1190-re nagy nehezen elrte a keresztny s biztonsgos rmnyorszgot. Itt gy dntttek, hogy pihent s nagy lakomt rendeznek. Barbarossa, miutn degeszre ette magt, gy dnttt, frdt vesz a kzeli tban. Szve azonban nem brta a terhelst, s a csszr megfulladt.
A katonk ettl teljesen demoralizldtak. Eldntttk, hogy a csszr maradvnyait a Szentfldn helyezik el, s a holttestet magukkal is vittk, harcolni azonban mr nem akartak. A szaracn tmadsok miatt csak Antiochiban , egy mig ismeretlen helyen tudtk eltemetni a csontokat, Jeruzslemig nem jutottak el. Ezutn a nmet keresztesek nagy rsze a kiktvrosok, Haifa s Akkon fel igyekezett, hogy hazajuthasson.
Az utnptlst szllt lbecki s brmai kereskedk azonban gy dntttek, hogy nem hajznak haza, s Akkon vrosban felptettk a Szentfld els nmet ispotlyt. Az ispotlyt leginkbb krhznak fordtjk manapsg, br helytllbb, ha gy kpzeljk el ket, mint olyan fogadkat, ahol a zarndokok megpihenhettek, feltlthettk kszleteiket, s krhzi elltst is kaptak.
Az ispotlyt vdelmez lovagok nhny v alatt rendkvl fegyelmezett lovagi testvrisgg kovcsoldtak, 1198-ban III. Celestin ppa a Nmet Lovagok Rendje (Ordo Equitum Teutonicum) nven nll lovagrenndd nyilvntotta az akkoni ispotly kereszteseit. Patrnusuk Szz Mria lett, s a Templomos Rend reguljt vettk t. Ruhzatukban is hasonltottak a templomosokhoz, pnclzatukon, fehr alapon a templomosok keresztjt fekete szn vltozatban viseltk. Nekik is ktelez volt a hossz szakll, s a napi ht imdsg.
A regula
Teuton lovag harci dszben.
Mivel a templomosok kt fajta regult kaptak, egyet 1129-ben a Troyes-i zsinat eltt fogadtak el, azutn ezen lnyegi vltoztatsokat eszkzltek. Az alapkoncepci gy sem trt el sokban a szerzetesek Benedek reguljtl s a ciszterciek szablyzattl. A lovagoknak mindig egyszn ruht, s szk saruszer cipt kellett viselnik.
A Nmet Lovagrendbe csak a nmet nemesi szrmazs ntlen frfiak lphettek be, s szzessgi fogadalmat kellett tennik. A ns rendtagok - lehetett akrmennyi rdemk - legfeljebb csak a sergent cmig vihettk, amely a Lovagok vilgi fegyverhordozi tisztsge volt.
A Lovagrend ln a Nagymester (Hochmeister) llt. Szoks szerint a legtiszteletremltbb, legnemesebb s legtekintlyesebb lovagot neveztk ki. A kinevezs a teljes jog lovagok tancsban folyt le. Megvlasztsa utn a Nagymester mindazonltal nem rendelkezhetett teljhatalommal a Renden bell. vgezte az igazsgszolgltatst, de sem a birtokjvedelmekhez, sem a kincstrhoz nem volt kzvetlen hozzfrse. A kzigazgatst a neki alrendelt tartomnyparancsnokok (Landkomture) vgeztk. A gazdasgi gyek inkbb a marchall, a zszlviv felgyelete al tartoztak. A nagymester azonban mindannyiuk felett llott a hierarchiban. Mind bkben, mind hborban a lovagoknak felttlen engedelmet kellett tanstaniuk irnta.
A rend tagjainak mg ezen kvl is egy sor, mai szemmel nzve igencsak szigor, szablyt kellett betartania. Hltermkben mindig gyertyt kellett getnik, s pnclzatukat alvskor sem szabadott levetnik. Ezek az intzkedsek minden bizonnyal az akkoriban is igen elterjedt szodmia esetleges elfordulsa miatt vezettettek be. Elterjedtsgt mutatja, hogy a Szablyzatban szinte a legszigorbb bntetst a rendtagok kztti homoszexualits miatt rja ki a vtkesre.
tkezsknek is igen szegnyesnek kellett lenni. Vasrnap kt tl telt kaptak (kivve a sergenteket). Htfn, szerdn s szombaton csak zldsget ehettek, pnteken bjtltek. Hetente hromszor kaptak hst, de azt is csak az ernlt fenntartsa vgett. Ugyanis amg a szerzeteseknek az imdsg jelent aszkzist, addig a lovagoknl ugyanezt a szerepet a harc tlti be. Ezrt elkpzelhetetlen volt szmukra a ciszterciek hstalan trendje. Ugyancsak kerlnik kellett a "felesleges beszdet s haszontalan nevetst", gy beszdben val rintkezsk a lehet legminimlisabb volt.
Akkon rgi kiktje.
Ezen regula a lovagrendek esetben igen ltalnosnak mondhat, s a Nmet Lovagrend - mint a kt f lovagrend ksei "vltozata" - is ugyanazt a struktrt vette fel, mint ami akkor mr megszokott volt. F szerkezeti elemekben teht nem mutat komolyabb eltrst sem a johannitktl, sem a templomosoktl.
Volt azonban nhny dolog, ami a lovagrendet mgis egyediv tette, s gymond magban is rejtette a Rend trtnetnek ksbbi alakulst. Ez volt ugyanis az egyetlen lovagrend, amelynek tagjai a szablyzat szerint csak egy np, a nmet np krbl kerlhetett ki. Mg mind a templomosoknl, mind a johannitknl voltak francia, angol, nmetalfldi s nha mg itliai rendtagok is, addig ez a lovagrend a Szentfldn a Barbarossa Frigyes utni folyamatos nmet jelenlt zlogv lett.
Szervezetnek tevkenysge viszont inkbb az Ispotlyosok tevkenysgvel volt rokon. Hierarchijukban is az ellt, gygyt funkci dominlt. A Rend hrom fajta tagjt klnbztethetjk meg: a lovagot, akinek a rendhzak vdelme s a csatkban val kpviselet volt a feladata, a papok, akikre az intzmnyek vezetse hrult s az n. "szolglattev testvrek", akik az ispotlyokban polkknt tevkenykedtek.
Egy vtized leforgsa alatt a Jeruzslemi Kirlysg fbb terleteinek mindegyikn tallunk Nmet Ispotlyt is. A legnagyobbakat Akkonban s Jeruzslemben. St, az utbbi olyan jelentsggel brt, hogy sokig azt feltteleztk, hogy ez volt a lovagrend si fszke. Akkon kiktjben pedig egsz vrosrszt tudhattak maguknak, egy nagyobb rendhzzal s si ispotlyukkal egybektve.
Forrs: Sulinet
|