Mit neveznk keresztes hadjratnak? Minden szrazfldn, tengeren folytatott hbort, amit a keresztnyek a kereszt nevben vvtak a pognyok ellen. Ezrt ugyangy keresztes hadjrat a 8 Szentfldi (br ezek kztt volt, amelyik Bizncot, volt, amelyik Tuniszt vette clba), a Nmet Lovagrend hadakozsa a pogny poroszok ellen, a spanyolorszgi rekonquista, stb. Ezek kzl az els, taln legfontosabbat emeltem ki.
I. Keresztes hadjrat
"Mivel, Isten fiai, a szokottnl is frfiasabban grttek meg Istennek, hogy egyms kztt a bkt, az egyhznak pedig a jogait megrzitek, rdemesnek ltszik, hogy az rtl adott bocsnat ltal megersdve, egy msik, Istennel kzs gyetekre fordtstok javulstokbl fakad ertket. Szksges ugyanis, hogy Keleten lakoz testvreiteket, kiknek oly sokszor krt segtsgetekre szksgk van, sietve seglyt vigyetek. Elznlttk ugyanis ket a turkok s az arabok... Mindazok pedig, akik oda elmennek s akr szrazfldi, akr tengeri tjukban, akr a pognyok ellen hadakozva letket vesztik, bneik bocsnatt elnyerik: Istentl ekkora hatalommal felruhzva, ezt engedlyezem az tra kszlknek... Akik akrhnyszor meg nem engedett mdon a hvk ellen szoktak harcba szllni, induljanak most a hitetlenek ellen olyan harcba, melyet mlt elkezdeni, s amelyet gyzelem koronz. Legyenek most lovagok azok, akik eddig rablk voltak. Most joggal harcolnak a barbrok ellen azok, akik azeltt testvreik s rokonaik ellen kzdttek. Most rk jutalmat nyernek azok, akik eddig kevs pnzrt csak zsoldosok voltak. Ketts brrt dolgozzanak azok, akik testk s lelkk krra veszdtek eddig. St, akik itt szomorak s szegnyek, ott mindenben bvelkedk, itt az r ellensgei, ott bartai lesznek. Akik pedig menni szndkoznak, utazsukat ne halogassk, hanem a tl elmltval, miutn minden dolgukat elrendeztk, a kltsgeket sszeszedtk, az r vezetsvel vidman induljanak tnak." (Foucher de Chartres: Gesta Francorum - 1209)
Minden bizonnyal ezekkel, vagy hasonl szavakkal buzdtotta II. Orbn ppa az 1095-s, november 27.-i clermont-i zsinaton a hveket a keresztes hbor elkezdsre. Felhvsnak risi visszhangja volt, a tmeg teljesen meghatdott, trezte a keleti hvek helyzstt, s tmegesen ltttk magukra az ltalban piros szvetbl kivgott keresztet.
A hbor meghirdetsnek tbb oka volt. Elszr is, Nyugat-Eurpban, hogy elejt vegyk a fldbirtokok elaprzdsnak, bevezettk, hogy fldet csak az elsszltt fik kaptak. A msodszlttek pedig fegyvert, hogy szerencst prbljanak. Ezek a rabllovagok lland fosztogatsai knyszertettk az egyhzat a Treuga Dei (=Isten bkje - a ht bizonyos napjain tiltottk a fegyveres fellpseket) bevezetsre, majd a keresztes hadjrat meghirdetsre.
A keresztesek els hullma 1096 tavaszn indult meg. Ez egy parasztokbl ll, gylevsz had volt, vezetje egy Kis Pter nev szerzetes, aki Remete Pter nven kerlt be a trtnetrsba. A hadnak nem volt elegend fegyvere s lelme, ezrt fosztogatssal szereztk meg a meglhetskhz szksges falatokat. Nagy rszk nem is indult el a Szentfldre, hanem a Rajna-parti vrosok zsid lakossgn lte ki harci s zskmnyolsi vgyt. Mjusban s jniusban a Leiningeni Emich vezette csapatok lemszroltk Speyer, Worms, Mainz s Trier zsidsgt, mg a Folkmar nev pap ltal vezetett keresztes csapatok a weseli s prgai zsidkkal szemben lptek fel, igaz, hogy ezt a csapatot ksbb a magyar hatron sztvertk. Az albbi forrs hven adja vissza a kegyetlensgeket:
"A vrosban [Mainz] lak zsidk, miutn rtesltek testvreik lemszrlsrl s mivel tudtk, hogy oly nagy sokasgtl meg nem meneklhetnek, oltalmat remlve Routhard pspkhz fordultak s rengeteg kincset bztak rizetre s becsletre. Igen bztak vdelmben, lvn a vros pspke. A vros fpapja a zsidktl tvett hallatlanul sok pnzt gondosan biztonsgba helyezte... Azonban Emicho s emberei haditancsot tartanak, majd napkeltekor nyllal s lndzsval tmadtak a tetn tartzkod zsidkra. Betrik a zrakat s a kapukat, s mintegy htszz zsidt meglnek. Azok hasztalan prbltak oly sok ezernyi ember erejnek s tmadsnak ellenllni. Ugyangy halomra ltk az asszonyokat, s kardlre hnytk az akrmilyen korhoz s nemhez tartoz gyenge gyerekeket is. " (Aacheni Alberich jeruzslemi krnikjbl)
Remete Pter csapata Nincstelen Walter lovag seregt kvette, amely 1096. augusztus 1-n rkezett meg Konstantinpolyba. Alexiosz biznci csszr bartian fogadta a kereszteseket, s azt tancsolta nekik, hogy vrakoztassk csapataikat. Azonban a fosztogatsok miatt a fegyelmezetlen csapatot tszlltotta a Boszporusz tls partjra. A trkk viszont knnyszerrel semmstettk a szervezetlen sereget. Az els csapatot szeptemver 29-n, Walter serege pedig az oktber 21-i "rettenetes hadicsel"-nek esett ldozatul.
A hadjrat msodik hullma nagyobb szerencsvel jrt. A csapatokat rangos feudlis uralkodk vezettk, nem kirlyi csaldok sarjai. Egyetlen kivtel Vermandois-i Hug, a francia kirly testvre volt. A lotharingiai kontingens vezetje Bouillon Gottfried volt, akit elksrt testvre, Boulogne-i Balduin is. Hug tkelt az Alpokon, egsz Itlin, majd hajval ksrtk a biznciak Konstantinpolyig a rgi Egnatiusi ton. A lotharingiaiak ezzel szemben a szrazfldi utat vlasztottk: a Rajna vlgybl kiindulva a Duna folyst kvetve rendezetten haladtak t tbbek kzt a Magyar Kirlysgon, az lelemrt fizettek. A dl-itliai normannok is kldtek csapatokat Taranti Boemund parancsnoksga alatt. a normannok 1097 prilisban rtk el Konstantinpolyt, ahol alvezrk, Hauteville-i Tankrd, Boemund unokaccse szabad rablst engedlyezett a vros krnykn. Nem sokkal utna rt Konstantinpolyba a Tolosai Rajmund, Saint Gilles grfja ltal vezetett sereg. A ppa t sznta a keresztesek fvezrnek, ezrt mellje rendelte Le Puy-i Ademr pspkt, ppai legtust, aki nagy szerepet jtszott a hercegek, grfok ellensgeskedseinek csillaptsban. Egy msik sereg szak-Franciaorszgbl indult II. Rbert, Normandia hercege, sgora Blois-i Istvn s unokatestvre, Flandria grfja II. Rbert vezetse alatt. k is az Adrin tkelvekzeltettk meg a Biznci Csszrsgot, s 1097 mjusnak kzepe tjn rkeztek Konstantinpolyba.
A frankoknak nevezett keresztes vezrek tallkozja a biznci udvarral mly benyomst gyakorolt mindkt flre. Az ortodox egyhz furcsnak tartotta az erszak gyakorlst a hit nevben, s a bcst is. Komnnosz Alexiosz csszr lnya, Anna megrta apja uralkodsnak trtnett. Ebben sok rdekes rszletet tallunk a keresztesek biznci tartozsra vonatkozan. Taln ismert az a trtnet, miszerint valsznleg Prizs grfja hanyagul rlt a bazileusz trnjra, amely csak az uralkodt illette. Amikor felhvtk figyelmt a nagyfok tiszteletlensgre, a grf azt vlaszolta, hogy neki sokkal inkbb tiszteletlennek tnt a csszr, aki egyedl lt, mg a btor lovagoknak llniuk kellett jelenltben. Alexiosz megprblta hsgeskre ktelezni a keresztesek vezetit, amit, ha formlisan is, mindenki elfogadott, kivve az egyetlen Saint Gillest. Ezutn Alexiosz gyorsan tszlltotta ket a Boszporuszon, 1097 prilisban, ahol kezdett vette a tnyleges katonai akci.
A csapatokat nem a biznci csszr vezette, a grg segtsg csak egy - egybknt igen rtkes - csapatra korltozdott Taitikiosz vezetsvel.
A hadjrat sikeresen kezddtt. I. Kilidzs Arszln a biztonsg csalka rzetvel, ami Remete Pter csapatai felett aratott korbbi gyzelme nyomn eltlttte, megtmadta ket. Azonban ksn dbbent r, hogy a nyugati lovagok rettent erej nehzlovassgval ll szemben. Komnnosz Anna, a csszr lnya rja: "A frank lovagok rohama okozta els, kivdhetetlen megrzkdtats mg Babilon falain is lyukat ttt volna."
1097 jniusban elfoglaltk a keresztesek Nikait, a Rm-Szeldzsuk Szultnust s Dorlaiont.
Az ellenfl ezutn a felperzselt fld taktikjt alkalmazva lpsrl lpsre vonult vissza: a minden lelmet elvittek, megmrgeztk a kutakat, felgettk a fldeket.
Idkzben 1098 februrjban Tankrd s Boulogne-i Balduin bevonult a keresztny rmnyorszgba. Balduin Edesszba ment, ahov Thoros rmny fejedelem hvta a keresztes sereget, szvetsgkts vgett. Mrcius 9-n azonban ismeretlen brgyilkosok vgeztek Thorosszal, gy Balduin maghoz ragadta az uralmat a vrosban. Ezzel megalakult Keleten az els keresztes llam, Edessza szkhellyel.
Ezalatt a keresztesek tbbi rsze tovbb folytatta az elrenyomulst. 1097 oktber 21-n a keresztesek az ers muzulmn csapat ltal vdett Antiochia falai al rtek. Krlbell negyvenezerre becslhetjk a vrat krlvev ostromlk ltszmt, kztk akadtak szp szmmal asszonyok s gyerekek is.
Antiochia falainl trtnt meg a borzalmas cselekedet, a kannibalizmus. Remete Pter kveti, a tafurokknt ismert elszegnyedett flamandok a legyilkolt arab katonkat ettk meg. "A mieink stben fztk meg a felntteket, a gyerekeket pedig nyrsra hztk, megstttk s felfaltk. 1098 janurjban Remete Pter megprblt megszkni, de Tankrd utolrte s visszatrsre knyszertette. Februrban a biznci kontingens otthagyta az ostrom helysznt. Az elhzd ostromot tovbb slyosbtotta a hr, miszerint Kerboga moszuli atabg vezetsvel hatalmas sereg kzeledik a vros felmentsre.
Ebben a vlsghelyzetben Boemundnak volt egy tkrtyja: elrulta, hogy van egy kme Antiochiban, akinek rvn a keresztesek bejuthatnak a vrosba. Egy felttele volt: ha beveszik a vrost, kapja meg felette a hatalmat. A fejedelmek tancsa - br Tolosai Rajmund ellenkezett - elfogadta az ajnlatot. Etienne de Blois, megsejtve a vros elesst, otthagyta a csatamezt s hazautazott.
Ugyanazon a napon a sereg meghtrlst sznlelt, majd jjel visszatrt, Boemund embere pedig kinyitotta a kapukat, s a keresztnyek elfoglaltk a vrost.
Amikor Kerboga moszuli uralkod seregvel megrkezett, az ostromlkbl hirtelen ostromlottak lettek. Ekkor trtnt meg, hogy kt katonnak misztikus hallucincii tmadtak: egyikk Krisztust ltta, aki biztostotta ket a gyzelemrl, a msiknak Szent Andrs jelent meg, aki felfedte szmra a Szent Lndzsa rejtekhelyt. Ezzel a fegyverrel szrta t Longinus rmai katona Krisztus oldalt a kereszten. A valban megtallt ereklytl (egy lndzst mindenesetre talltak) fellelkeslt keresztesek 1098 jnius 28-n kitrtek a vrbl, s csatban legyztk Kerboga seregt.
Idkzben jliusban tfuszjrvny trt ki, ami augusztus 1-n magval ragadta Ademr pspkt, aki mint egy j Mzes, nem lthatta munkja beteljeslst. A vezetk nem tudtak megegyezni a folytatsrl. A legszegnyebb zarndokok lzadsa 1098 novemberben Jeruzslem fel val tovbbvonulsra ksztette ket. A keresztesek 1099 janur 13-n hagytk el Antiochit.
1099 jnius 7-n a keresztes sereg tbort vert Jeruzslem falai alatt. Csupn egyharmada maradt letben azok kzl, akik kt vvel korbban Nyugat-Eurpbl tnak indultak. A fegyvertelen zarndokokat, nket s gyerekeket leszmtva ez annyit jelentett, hogy a fegyveres er kzel tizenktezer gyalogosbl s tizenkt- vagy tizenhromezer lovagbl llt. Tudtk, hogy lelmk, vizk fogytn.
Mgis, a gondvisels melljk szegdtt: genovai glya s angliai hajk ktttek ki a muzulmnok ltal elhagyott Jaffa kiktjben. Rakomnyuk igen rtkes volt: lelem, valamint szegek, csavarok s ktelek. Tankrd s Rbert egszen a Szamaria krnyki erdbe mentek frt, majd a genovai csmesterek 2 mozg tornyot, hajtgpeket s ltrkat csoltak.
Jlius 8-n egy ltoms hatsra az egsz sereg meztlb, zsoltrokat s imdsgokat nekelve krmenetet tartott a vros krl.
A tmads jlius 13-n jjel kezddtt meg. Elsknt Tolosai Rajmund tornya kerlt a fal kzelbe, de az arabok Iftikhar kormnyz parancsnoksga alatt visszavertk a tmadst. Jlius 14-e Bouillon Gottfried tornyt az szaki fal mell grdtettk, dltjban pedig sikerlt a torony s a fal kz hidat hzniuk. A keresztesek dlutn 3 rakor rohamoztak, Gottfried irnytsa alatt. A palln elszr kt flamand lovag, Litold s Gilbert de Tournai hatolt az erdbe. Mgttk haladt a lotharingiai kontingens szne-java, nyomukban pedig Tankrd normann lovagjai. Gottfried katonival kinyitotta a kapukat tbbi keresztes eltt, Tankrd pedig harcosaival keresztlverekedte magt a Templom-hegyig. Elfoglalta a Sziklamecsetet, elrabolta annak rtkes kincseit. A muszlimok kzl, akik tetemes hadisarcot grtek, lehetv tette, hogy az al-Aksza mecsetbe vonuljanak, ahov kitzte a zszlajt.
Iftikhar s testrei a Dvid-toronyba vonultak vissza. A kormnyz a vros kincseinek tadsa fejben ksretvel szabadon elvonulhatott.
A muzulmnok kzl csak k maradtak letben. Az oly rgta htott gyzelemtl megittasult keresztesek minden lakost lemszroltak. Mg az al-Aksza mecsetbelieket sem mentette meg Tankrd zszlaja. A korabeli rs hven adja vissza a borzalmakat:
"Ekkor egyes szaracnok, arabok s tipok Dvid vrosba menekltek, msok viszont az r s Salamon templomba zrkztak. E templom csarnokaiban is hevesen kzdttek velk. Nem volt hely, ahol kardforgat vitzeink meg ne talltk volna ket. Sokan Salamon templomnak tetejre menekltek fel. Innen zuhantak al hallos nyltl tallva. Ebben a templomban mintegy tzezer embert fejeztek le. Ha ott lettetek volna, bokig gzoltatok volna a vrben, mint mi. Mit is beszlek errl ennyit? Egyikk sem mentette meg lett, de mg a nknek s a gyerekeknek sem kegyelmeztek... Csodlatos dolgot lttatok volna ott, midn a fegyverforgatk s a szegnyebb gyalogosok, mikor rtesltek a szaracnok ravaszsgrl, a megltek hast felmetszettk, hogy beleikbl vegyk ki a biznci aranyakat, amelyeket mg letkben nyeltek le. Ezrt trtnt az is, hogy nhny nap elteltvel a holttesteket nagy halomba gyjtttk s elgettk, hogy a pnzt a hamvak kztt is megtalljk..." (Foucher de Chartres lersa)
Jlius 17-n a fejedelmek, brk, pspkk, papok, prdiktorok s harcosok a Szent Sr templomhoz vonultak. Ott hlt adtak az rnak a gyzelemrt, Te Deumot nekeltek. Hrom vnyi szenveds utn vgre elrtk cljukat.
sszegzs:
Az els keresztes hborrl sok, egymsnak ellentmond vlemny ltezik.
Mg ma is hosszas vita trgya, hogy ltezik-e jogos erszak Isten nevben. Erre nem akarok kitrni, mindenkinek ms a vlemnye, de azt bizonytottan llthatom, hogy abban az idben a ppa szerint is ltezhetett hbor Isten nevben. A hvk persze akkor ezt nem is mertk megkrdjelezni.
Sokan tl durvnak, brutlisnak tartjk a keresztesek ltal elkvetett kannibalizmust, a hatalmas vrfrdt Jeruzslem bevtelnl, a hullk elgetst, hasuk felmetszst stb.
Ebben maximlisan igazuk van.
Viszont ezeket az esemnyeket nem a mai szemmel kell nzni. Az akkori emberek teljesen mskpp gondolkodtak, mint mi. Mg n is roppant nehezen tudom, vagy szinte egyltaln nem megrteni az akkori felfogst.
De prbljunk meg a keresztesek szemvel ltni!
A ppa meghirdette a hadjratot. A hvek buzgn bztak benne, az Egyhzban s Isten ldsban. Fellelkestette ket Jeruzslem elfoglalsnak remnye.
Elfogyott az lelmk. A mai ember mit vlasztana? Az hhallt, vagy a kannibalizmust? Elgondolkodtat krds! Az akkori keresztesek bizonyra nem szerettk volna nyomorsgos hhalllal befejezni fldi letket.
Jogos az is, hogy amikor az arabok mg a keresztesek eltt elfoglaltk Jeruzslemet, mennyivel mskppen trtnt minden.
Igen m, de k helyben voltak, mg a keresztesek roppant hossz utat tettek meg szrazfldn s tengeren, mire elrtek idig. Amikor lttk, hogy bejuthatnak az oly rgen htott vros falai kz, a sok vnyi szenveds utn engem is ugyangy elkapott volna a harci vgy: nehogy itt, az utols lpsnl kelljen meghtrlnunk.
Teht a keresztesek bizony mai szemmel nzve tnyleg brutlisak, kegyetlenek voltak, de - akkori szemmel nzve - k nem tartottk magukat annak
Az els keresztes hadjrat sikernek okai:
Rviden sszefoglalva a kvetkez forrs is rmutat a legfbb okra:
"(A frank pnclos vitzek) vasbl kovcsolt tmbknek ltszanak, melyekrl lepereg a nyl, a kardcsaps." (Mohamedn szemtan a keresztes hbork korbl)
Ms:
"Egy lovas frank vitz drdjval mg Babilon kapujt is be tudn szaktani. " (Anna Komnnosz; valamint Runciman)
Teht a hadjrat sikert a nyugaton elterjedt, de keleten ismeretlen lovagi hadviselsnek ksznhetik a keresztesek. Az arab knnylovasoknak eslyk sem volt meglltani egy feljk grdl "acllavint". Mg a legedzettebb, legtapasztaltabb arab harcosokban is meghlt a vr, amikor lttk a lndzsval feljk vgtz lovasokat, hallottk a patk dbrgst.
rdemes elgondolkodni az els forrs szvegn is. Akkor mg csak lncing volt, de a forrs mohamedn rjnak ha hihetnk, akkor ez felfogta a nylvesszk nagy rszt. Lehet, hogy az akkori arab jak gyengk voltak, de ez nem vltoztat a tnyen.
Szintn a lovagok kezre jtszott az is, hogy a terlet kzgazgatsilag nem volt egysges. Jeruzslem pl a Fatimida egyiptomi kaliftus kezn volt. Az emrsgek, arab fejedelemsgek pedig megosztottak voltak, a legtbben egyms ellen harcoltak. Ezrt is Jeruzslem ostromnl inkbb rltek annak, hogy az egyiptomi kaliftus meggyengl, nem hogy a segtsgre siettek volna felment csapatokkal.
A templomos nagymesterek:
Hugues de Payns 1119-1136
Robert de Craon 1137-1149
Everard de Barres 1149-1152
Bernard de Trmlay 1152-1153
Andr de Montbard 1153-1156
Bertrand de Blanquefort 1156-1169
Philippe de Nablus 1169-1171
Odo de Sainr-Amand 1171-1179
Arnold de Torroja 1180-1184
Grard de Ridefort 1185-1189
Robert de Sabl 1191-1193
Gilbert Erail 1194-1200
Philippe de Plessiez 1201-1209
Guillaume de Chartres 1210-1219
Pedro de Montaigu 1219-1232
Armand de Prigord 1232-1244
Richard de Bures 1244-1247
Guillaume de Sonnac 1247-1250
Renaud de Vichiers 1250-1256
Thomas Brard 1256-1273
Guillaume de Beaujeu 1273-1291
Thibaud Gaudin 1291-1293
Jacques de Molay 1293-1314
Jeruzslemi kirlyok:
Bouillon Gottfried (a Szent Sr vdelmezje) 1099-1100
I. (Boulogne-i) Balduin 1100-1118
II. (Le Bourg-i) Balduin 1118-1131
(Anjou) Fulko 1131-1143
III. Balduin 1143-1163
I. Almarich 1163-1174
IV. Balduin 1174-1185
V. Balduin 1183-1186
(Lusignani) Guido 1186-1190
I. (Montferrati) Konrd 1190-1192
I. (Champagne-i) Henrik 1192-1197
II. (Lusignani) Almarich 1197-1205
I. Izabella 1205
Mria (Maria la Marquise) 1205-1210
I. (Brienne-i) Jnos 1210-1212
II. Izabella 1212-1225
II. (Stauf) Frigyes 1225-1228
II. (Stauf) Konrd 1228-1254
III. (Stauf) Konrd (Konradin) 1254-1268
I. (Antiochiai Lusignani) Hug 1268-1284
I. (Anjou) Kroly - ellenkirly 1277-1285
II. (Antiochiai) Jnos 1284-1285
II. (Anjou) Kroly - ellenkirly 1285-1286
II. (Antiochiai Lusignani) Henrik 1285-1291
|