Trtnete
A lovagrend szmra II. Paszkl ppa 1113. februr 15-n kelt bullja biztostotta a fggetlensget.
A kezdetek 1050-ig nylnak vissza: a korabeli krnikk szerint az Amalfibl szrmaz kereskedk ekkortjt kaptak engedlyt az egyiptomi kaliftl arra, hogy Jeruzslemben templomot s krhzat ptsenek a rszorulk szmra, brmilyen hitet valljanak is. A ppai bulla szentszki vdnksget vllalt a rend felett, ugyanakkor biztostotta, hogy a rend mindenfle egyhzi s vilgi befolystl mentesen vlaszthassa elljrit.
A johannitk vagy ispotlyosok eleinte kizrlag az ltaluk fenntartott krhzak betegeinek polsval foglalkoztak. m hamarosan k is bekapcsoldtak a zarndokok vdelmbe s a muszlimok elleni harcokba. A szzad kzepre alakult ki a rend ketts betegpol s katonai jellege, valamint hierarchikus szervezete, amelyet az 1155 tjn szerkesztett rendi regula rgztett. Jeruzslem eleste (1187) utn a rend Akkba kltztt.
A keresztnysg trhdtsa a keresztes lovagok 1291-es veresgvel megsznt, ezrt a Lovagrend elbb Ciprusra kltztt t, majd 1310-ben Rodosz szigetn telepedtek le. A Lovagrend fggetlensgt ms llamok is elismetk, s tiszteletben tartottk azon jogt is, hogy sajt fegyveres ert tartson fenn. A Lovagrendet a Nagymester vezetsvel a Tancs irnytotta, sajt pnz veretett(scudo), tbb llammal diplomciai kapcsolatot tartott fenn.
Rodosz szigett 1523-ban Szlejmn trk szultn nyomsra kellett elhagyniuk, gy sajt terlet nlkl maradtak, mg 1530-ban birtokba vettk Mlta szigett V. Kroly csszr s VII. Kelemen ppa ajndkaknt, Gozo szigetvel s az szak-afrikai Tripolival egytt. 1565-ben visszavertk a trk (oszmn) tmadst, amely utn megerstettk a sziget erdtmnyeit, klnsen Valletta krl.
A rend hajflottja az 1500-as vekben ngy, 1596-tl t, 1628-tl hat, 1651-tl ht, 1685-tl pedig nyolc glybl llt. E tengeri hader egyrszt rendszeti feladatokat ltott el: rendszeresen jrrztt a mltai szorosban, a Tirrn-tengeren, Sziclia krl s az Adria bejratnl. Ha az eurpai hatalmak keresztes hadiflottt lltottak fel, akkor ahhoz a mltaiak is mindenkor csatlakoztak.
Az 1600-as vekben az ispotlyosok dnten a kalzkodst tartottk a muszlimok elleni hadvisels f formjnak. A rendi rjratok mellett egy kb. 50 fs lovagi csoport szervezett portykat, a zskmnyt pontos szablyok alapjn osztottk fel, az akcikba befektetket is bevontak. Egy portya csak az n. Tribunale degli Armamente engedlyvel, a nagymester ptenslevelvel s csak mltai (rendi vagy nagymesteri) zszl alatt indulhatott el. 1660–1662 kztt vi tlagban mintegy 200 j rabszolgt hurcoltak a szigetre, akiknek zme muszlim s oszmn alattval volt. Egy rszk vltsgdj fejben kiszabadult, de sokak glyarabknt vagy szolgaknt kerltek eladsra. A rend hat hajjn 1632-ben 1284 glyarab hzta az evezket. XIV. Lajos kirly 1679-ben kiadott rendelete a francikat a mltai zszlk alatti kalzkods abbahagysra ktelezte, ami e tevkenysg hanyatlshoz vezetett. Mlta szigete, az Oszmnokkal szembeni kalzkods fvrosa, az 1700-as vekben fokozatosan kereskedelmi s szolgltat kzpontt vlt.
Mintegy ktszztven ves fggetlensg utn 1798-ban elbb Napleon, majd kt vvel ksbb a Britek foglaltk el a szigetet. Mivel a Lovagrend tagjai szmra tiltott volt ms keresztny llam ellen hbort vvni, ezrt el kellett hagyniuk Mlta szigett. Az 1802-es amiens-i szerzds ugyan elismerte a Mltai Lovagrend fennhatsgt a sziget felett, de ennek ellenre sohasem trhettek vissza oda. Ezt kveten a Lovagrend szkhelye hosszabb-rvidebb ideig klnbz olasz vrosokba kerlt, majd 1834-ben vgleg Rmban telepedett le a Via Condotti 68. szm alatti n. Mltai Palotban, amely azta is terletenkvlisget lvez.
A rend ma
Egyike azon kevs lovagrendnek, amelyeket a kzpkorban alaptottak, de ma is aktvak, ksznheten nagy rszt a rend jtkony elhivatottsgnak.
A Jeruzslemi Szent Jnos Szuvern Mltai Lovagrend fggetlen nemzetkzi jogalany, fggetlen llamnak tekinti magt, a vilg 92 orszgval tart fenn diplomciai kapcsolatot s sajt tlevelet bocst ki.
A rendnek vilgszerte mintegy 12 500 frfi s ni tagja van, vltozatos trsadalmi httrrel. A rend a betegsg, a szegnysg, a trsadalmi elszigeteltsg, a trelmetlensg elleni harcot, a hit vdelmt s elremozdtst tekinti f feladatnak.
Tisztsgek
- A lovagrend nagymestere : H.E.M.H. Fra Andrew Bertie
- A lovagrend magyarorszgi nagykvete: H.E.Dr.Erich Kussbach
Magyarorszgon
Magyarorszgon a lovagrend diplomciai kpviselettel s helyi szervezettel is rendelkezik, illetve a rendhez tartozik a Magyar Mltai Szeretetszolglat (MMSZ).
A 12. szzadban a mltai lovagok ptettk fel a szirki kastly eldjt. A lovagok ma is rendszeres vendgei a kastlyban berendezett szllnak. A kastlydomb gyomrban mig feltratlan a mltai lovagok kiptette barlangrendszer. |