Keresztesek,Teutonok
Keresztesek,Teutonok
A Keresztesek
 
A Teutonok
 
Lovagrendek
 
Fmen
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2025. Jnius
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Egrkvet
created by nutworg
 
Templomosok

A trtneti Rend

A jeruzslemi templom dmjnak alaprajza
A jeruzslemi templom dmjnak alaprajza

A templomos lovagrend egy 1118-ban, keresztes lovagokbl szervezdtt trsulsbl, a Szentfldn alakult. Hugues de Payns vezetsvel kilenc keresztes lovag elhatrozta, hogy lett a Szentfld zarndokai vdelmnek szenteli. Krisztus szegny lovagjainak: Pauperes Commilitorum Christi neveztk magukat, ezzel is utalva kezdeti szegnysgkre s elhivatottsgukra. A lovagokat II. Balduin jeruzslemi kirly vette prtfogsba, aki Jeruzslemben, az egykori Salamon-templom egy szrnyt adomnyozta nekik. Lakhelyk utn neveztk ket a Templom lovagjainak, vagy egyszerbben templomos lovagoknak: Fratres Militiae Templi.

Az 1128-as Troyes-i zsinat eredmnyeknt jtt ltre a latin nyelv rendi szablyzat (regula), amelyet ksbb jabb kiegsztsek kvettek egszen a XIII. szzad msodik felig. De Payns felkrsre Clairvaux-i Szent Bernt 1132 s 1135 kztt megalkotta a rend szellemi programjt sszefoglal, Liber ad Milites Templi de laude novae Militiae (A templomos lovagokhoz: az j lovagsg dcsrete) cm rst. A ppa kivette a rendet a pspkk joghatsga all, felmentette ket a birtokaik utn jr egyhzi tized fizetse all, s engedlyezte szmukra templomok ptst, kplnok vlasztst. Ehhez hasonl kivltsgokat ekkoriban csak a ciszterci rend lvezett, illetve ksbb a magyarorszgi plosok. A rend elbb a Francia Kirlysgban, majd Angliban tallt tmogatkra, aztn elterjedt nmet s spanyol terleteken is. A XII. szzad msodik feltl kezdve pedig Kzp-Eurpa kirlysgaiban is otthonra talltak a lovagok.

A Rend szervezete

Templomos Kereszt
Templomos Kereszt

A rend tagjai hrom csoportra oszlottak.

A templomosok elitjt a lovagtestvrek alkottk, a nehzfegyverzet, lovagi harcmodort folytat harcosok. Minden lovagnak hrom lova s egy fegyverhordozja volt. Egyforma felszerelst s ruhzatot kaptak. Bal vllukon fehr kpenyt hordtak vrs kereszttel, melynek viselst a ppa engedlyezte. Feladatuk a zarndokok vdelme, illetve tgabb rtelemben a hitetlenek elleni kzdelem volt. A katonai feladatok elltsn kvl letk a szerzetesek letvitelvel egyezett: kzs hltermekben aludtak, egytt tkeztek naponta kt alkalommal, a kzbees idt pedig imdkozssal, zsolozsmzssal vagy ms teendk elvgzsvel (a fegyverforgats gyakorlsval, az llatok elltsval, vagy ppen rsg adsval) tltttk.

A lovagokval megegyez, szrksbarna-drapp ruhzatot visel fegyvernkk vagy fegyverhordozk (sergent) alkottk a rend msodik, legnpesebb csoportjt. Szmuk ltalban nyolc-kilencszerese volt a lovagoknak. Legfbb feladatuk a lovagok szolglata volt, csatban pedig knnylovas katonaknt tmogattk ket.

A rend harmadik rtegbe a papok vagy kplnok tartoztak. A rend papjai ltalban csak a jelentsebb rendhzakban s elssorban a Szentfldn ltek. Feladatuk a tagok lelki letnek gondozsa volt, s egyedl a nagymesternek illetve a ppnak tartoztak engedelmessggel.

A templomos rend ln a kptalan ltal megvlasztott Nagymester: magister vagy grand maitre llt, aki a tisztet lete vgig tlttte be. Kisebb jelentsg gyekben egymaga dnttt, de a legfontosabb krdsekben csak a kptalan beleegyezsvel hatrozhatott. ltalnos helyettese a snchal volt, aki hbor esetn hasonl jogokkal brt, mint a nagymester. A rend harmadik szm embere, a hadi gyekrt felels marsall: marchal volt. A hrom legfontosabb tisztsg utn rangban a tartomnyok – ltalban egy-egy orszg alkotta provincik – vezeti: preceptor vagy commandeur kvetkeztek. A rendhzak, konventek vezetit szintn gy neveztk. A provincik illetve rendhzak elljrinak hatalma s jogkre a nagymesterhez volt hasonl, azzal a klnbsggel, hogy kisebb terletre terjedt ki. A legfbb vezetkbl s a szentfldi tartomnyok elljribl llt a kptalan, amely tancsaival segtette a nagymestert a rend irnytsban. A templomosok vente tartottak generlis kptalant, vagyis ltalnos rendi gylst is, amelyen elvileg minden tartomny commandeur-jnek rszt kellett vennie. Ezen kvl az egyes tartomnyok is tartottak ves gylseket.

A Rend zszlja

A templomosok zszlja eredetileg fehr (vagy ezst) s fekete volt: fehr (ezst) pajzs, fell fekete svval. A XII. szzad kzeptl egy j, fehr alapon fekete kereszttel elltott zszlt hagytak jv, majd a szzad utols veiben ez fehr alapon vrs latin (nha „talpas”) keresztes lett. A XIII. szzad elejtl pedig jra az eredeti alap lett, immr a vrs kereszttel.

A zszl templomos elnevezse gonfalon baucent vagy csak baucent. A gonfalon magyarul zszl, baucent fehr-fekete foltosat jelent.

Felemelkeds s buks

Templomos krtemplom Tomarban (Portuglia)
Templomos krtemplom Tomarban (Portuglia)

A templomos rend a XIII. szzad msodik felben rte el fejldse tetpontjt. Eurpa szinte minden orszgban jelen voltak, gazdagsguk a kirlyokval vetekedett. Vagyonuk nemcsak jelents adomnyokbl, hanem banki-pnzgyi tranzakciikbl is szrmazott. Kivltsgaik rvn kikerltek mind a vilgi, mind az egyhzi hatsgok felgyelete all, egyedl a mindenkori ppa parancsolhatott nekik. Akrhol voltak is hzaik, birtokaik szerte Eurpban s a Kzel-Keleten, mindenhol mintegy „llam az llamban” mkdtek.

A Rend rizte 1204 s 1307 kztt az gynevezett Torini leplet, valamint 1222 utn az Aranybulla egy pldnyt is.

1291-ben a Szentfld hossz idre elveszett a keresztnyek szmra, ami a lovagrendeknek is kihvst jelentett. A msik kt nagy lovagrend: a Johannitk s a Teutonok (nmet lovagok) knnyebb helyzetben voltak, mint a templomosok, mert k a harc s a zarndokok vdelme mellett betegpolssal is foglalkoztak. Ugyanakkor mindkt rend megtallta azt a lehetsget, ahov tvihettk a keresztnysg vdelmben s terjesztsrt vvott harc eszmjt: a Johannitk a trkkkel szemben harcoltak, a Teutonok a poroszokkal s ms szlv npekkel, mg hossz vtizedeken keresztl. A templomos rend szmra a megolds egy sajt llam ltrehozsa lett volna (ezt Ciprus szigetre terveztk), mint amilyen a Johannitk Rhodos szigetn, vagy a Teutonok a Balti-tenger partjn, m ez nem sikerlt nekik, mert szembe kerltek az egyre ersd Francia Kirlysggal.

Ilyen krlmnyek kztt kerlt sor a trtnelem els koholt pereinek egyikre, mely vgl a rend bukst okozta. 1307. oktber 13-n pnteken (azta szerencstlen nap a „pntek 13”) IV. „Szp” Flp francia uralkod egy jl megszervezett akcival, sajt kirlysgban egyetlen nap leforgsa alatt lefoglalta a rend vagyont, bezratta a tagjait, majd eljrst indttatott ellenk a keresztny valls meggyalzsa miatt. Flp segtje, a per fvdlja egy katr (kathar) volt, akiket a templomosok vertek le Dl-Franciaorszgban. Flpnek sikerlt elrnie, hogy a ppa a Vienne-i zsinaton (1311-1312) feloszlassa a templomosok rendjt. A rend utols kzpkori nagymestert, Jacques de Molay-t Prizsba csalta, brtnbe zratta, majd 1314-ben elevenen elgettette. A templomosokat megknoztk, majd hamis tanvallomsok kicsikarsval egyms ellen is vallattk ket. Aki nem rta al a vallomsokat (s legtbbjk gy tett), azt mglyra kldtk. A templomos birtokok java rsze a francia kirly (illetve az adott terlet uralkodja) s a tbbi lovagrend, fknt a Johannitk kezbe kerlt, prizsi kzpontjukat leromboltk. Ez a mdszer pontosan megismtldik majd a plosok magyarorszgi feloszlatsakor. Elszr, amikor II. Jzsef egy nap alatt lefoglalta s bezratta a plos kolostorokat, s minden vagyonukat elkobozta, majd 1951-ben, amikor Rkosi Mtys bezratta kolostoraikat, a szerzeteseket pedig lecsukatta, tbbket megknoztatta s kivgeztette.

Tllk ha csekly szmban is, de maradtak, fleg ms orszgokban. Portugliban j nv alatt jraszervezdtek: k lettek a Krisztus Lovagrendje. Skciban is befogadtk a meneklteket, s majd mint ltni fogjuk, haznkban is el tudtak vegylni ms szerzetekben.

A Rend Nagymesterei

  • Hugues de Payns (1118/1119- †1136)
  • Robert de Craon (1136/1137- †1149)
  • Everard de Barres (1149- †1152)
  • Bernard de Tremelay (1152- †1153)
  • Andr de Montbard (1153- †1156)
  • Bertrand de Blanquefort (1156- †1169)
  • Philippe de Milly/de Naplouse (1169- †1171)
  • Eudes de Saint-Amand (1171- †1179)
  • Arnaud de Toroga (1180- †1184)
  • Grard de Ridefort (1185- †1189)
  • Robert de Sabl (1189- †1193)
  • Gilbert Erail (1194- †1200)
  • Philippe de Plessiez (1201- †1209)
  • Guillaume de Chartres (1210- †1219)
  • Pedro de Montaigu (1219- †1232)
  • Armand de Prigord (1232- †1244)
  • Richard de Bures (1244- †1247)
  • Guillaume de Sonnac (1247- †1250)
  • Renaud de Vichier (1250- †1256)
  • Thomas Brard (1256- †1273)
  • Guillaume de Beaujeu (1273- †1291)
  • Thibaud Gaudin (1291- †1293)
  • Jacques de Molay (1293-1307. †1314. mrcius 19., Prizs)

A Rend Magyarorszgon

A Templomos Rend Magyarorszgon a XII. szzad msodik felben jelent meg. Az els, forrsok ltal is igazolhat templomos hz az Adriai-tenger mellett fekv vrnai rendhz volt. A Vrnban ll bencs Szent Gergely monostor ugyanis mr 1169-ben a templomosok kezben volt. Ezt kveten, a XII. szzad utols vtizedeiben a magyarorszgi templomosok jabb birtokokat, rendhzakat kapnak, pldul Senj vrost, a hozz tartoz Szent Gyrgy egyhzzal egytt. A XIII. szzad elejtl pedig kezdett vette a rend viszonylag gyors terjedse a kirlysgban, ami elssorban keresztes eszmeisget prtfogol kirlyaink, Imre s II. Andrs adomnyainak ksznhet. Andrs kirly 1217-ben rszt vett az tdik keresztes hadjrat akciiban, st, egyes forrsok szerint tagja is volt a Templomos Rendnek, br ennek nem maradt fenn hivatalos dokumentuma.

A jelenleg ismert forrsok szerint a kzpkori Magyar Kirlysg terletn a templomosoknak a rend eltrlsig tizenngy rendhza: (Boisce, Bla, Dubica, Esztergom, Gecske, Glogonca, Gora, Keresztny, Nekcse, Okriszentlrinc, Szentmrton, Vrna, Zablata, Senj, s kzel 50 egyb birtoka (fldterlete, temploma, vra, vrosa, hza, halastava stb.) volt. Feloszlatsa pillanatban a rendnek Angliban s Provence-ban pldul 40-40, mg Aragniban s Katalniban egyttesen 32 rendhza volt. A felsorolsbl kitnik, hogy a rend magyarorszgi hzai s birtokai elssorban az orszg dli tartomnyaiban: Szlavniban s Horvtorszgban fekdtek. A magyarorszgi templomos hzak s birtokok nll provincit alkottak mr a XII. szzad msodik feltl.

A magyar rendtartomny els emltse az 1156 s 1169 kztti idbl szrmazik. Ekkor keletkezett a templomos regulnak a Statuts Hirarchiques (Szervezeti rendelkezsek) cmet visel rsze, amely felsorolja az akkor ltez eurpai provincikat: a francit, az angolt, a poitou-it, az aragnt, a portuglt, a szicliait s utolsknt a magyart.

A templomosok komolyan rszt vettek a harcokban a tatrjrs idejn, a muhi csatban azonban nem brtak a tlervel, s mesterkkel egytt mindannyan odavesztek.

A rend tagjai a katonskods mellett hiteles helyi tevkenysget is folytattak az orszgban. A kzpkori Magyarorszgon „hiteles helynek” azokat az intzmnyeket neveztk – elssorban a szerzetesrendek kolostorait –, amelyekben rsba lehetett foglaltatni a klnbz jogi gyleteket. A templomosok tbb magyarorszgi konventje is tevkenykedett hiteles helyknt, de csak nhny ltaluk kibocstott irat maradt fenn.

A XIII. szzadban Lka volt a templomos lovagrend egyik kzpontja. A felsvr udvara alatt volt egy rejtlyes funkcij helyisg. Ez kt, negyedgmbkupolval fedett tr, benne egy lapos, hasb alak k („oltrk”), amit fellltottak a zrkbe vsett jellegzetes templomos kereszt al. Lkn misztrium-helybl talaktott skeresztny szentlyrl van teht sz. lltlag volt egy titkos tjr is, ami egy mly ktbl vezetett Borostynk vrba, ahol az ottani ktnl volt az tjr msik vge.

A rend ellen indtott per megpecstelte a magyar tartomny sorst is. A rend feloszlatsa tbb forrs szerint Magyarorszgon bksnek tnt, tbbsgk a rivlis lovagrend, a Johannita Rend tagja lett, s minden valsznsg szerint a plosok kz is sokan belptek.

Visszatrve Lkra, a templomosok ottani tevkenysgnek Kroly Rbert vetett vget, aki annak a Szp Flpnek volt rokona, aki Nyugat-Eurpban irtotta a lovagokat. Kroly Rbert kegyelmet grt, amire a templomosok mentessgi levelet krtek. A vlasz: trvnyen kvlinek nyilvntottk ket. Johannita s Teuton lovagokkal megostromoltk a vrat, m azt nem tudtk bevenni. Ezutn ruls folytn, a titkos alagton t bejutottak a vrba, s a kultikus terembe meneklt ht templomost, akik az oltr eltt imdkoztak, lemszroltk, tartomnyi mesterkkel Radvnyi Gyulval egyetemben. Az esemnyrl az az okirat tjkoztat, amelyben a kirly Kszeg vrosnak visszaadja a vrosi rangot ksznetl azrt, amirt t a vros polgrai „egy fontos s nehz helyzetben” megsegtettk. A Borostynk fel meneklt templomosokat ott rte a vgzet. A vrfrd helyt a nphagyomny ma is ismeri.

Ms forrsok szerint viszont Magyarorszgon tovbb lt a Rend. Akrcsak Portugliban, titokban jraszervezdtek, lltlag mg Mtys kirly idejben is ltek remeteknt a hegyekben, ezttal mr mint „fehr bartok”.

Egy hazai sajtossg: a magyar np a templomosokat az orszg tbb rszn is „vrs bartoknak” nevezte, valsznleg a ruhjukon viselt kereszt szne miatt, ms feltevsek szerint viszont a feloszlatsuk utni vrengzs utn kaptk nevket az orvul legyilkolt lovagok.

Rudolf Steiner szerint a templomosok f feladata – a Szent Grl rzsn kvl – „Eurpa gazdasgi s trsadalmi felemelse” lett volna.

1925-ben a Margit-szigeten folytatott satsok kzben vlheten templomos kolostor-templom maradvnyait fedeztk fel, kztk egy srkvet, melyen az albbi felirat volt olvashat: HIA CETVA DEVITON'S. A kutatsoknak Krdy Gyula is lelkes hve volt, trct is rt az satsokrl, s egy ma mr kevss ismert elbeszlse, A templrius is e hats alatt llt.

Az jraszervezdtt Rend

A XX. szzadban tbb, fleg angolszsz szervezet alakult, mely a templomosok utdjnak nevezte magt, m ehhez egyik sem kapta meg a ppai engedlyt.

1979-ben, Poggibonsiban (Siena, Olaszorszg) Grf Marcello Alberto Cristofani della Magione kezdemnyezsre megalakult egy olyan, laikusokbl ll szervezet, amely – az si Rendtl val egyenes szrmaztats kvetelsnek ignye nlkl – elfogadta azt az letidelt s letstlust, amelyet mg Szent Bernt foglalt rsba. A szervezetet, amelyet lovagrendi alkotmnynak megfogalmazsval s az si Rendhez visszanyl vilgos hivatkozsaival 1979. szeptember 21-n polgrjogilag jvhagytak, az akkori sienai rsek 1988. szeptember 8-n Ordo Militiae Christi Templique Hierosolymitani nven mint hvk magntrsulatt hagyta jv. 1989. november 24-n ugyancsak erstette meg az alkotmny nhny mdostst, 1990. november 18-n pedig Siena j megyspspke hagyta jv a Templomos Lovagrend Krisztus Szegny Lovagjai Rendjnek Szablyzata elnevezs reguljukat, amely az si Rend szablyzatbl ered, m a jelen korhoz alkalmazkodik.

Ma a Lovagrend 10 nemzeti praecepturval s tbb priortussal, valamint helyi javadalommal rendelkezik; tagjai kze fogadott cserkszcsapatokat valamint tbb ifjsgi szervezetet Olaszorszgban s klfldn is. A nagymesteri szk Poggibonsiban, a Castello della Magione-ban tallhat, amely 1312-ig a templomosok, majd feloszlatsuk utn a Johannitk tulajdonban volt, egszen addig, amg della Magione grf megvsrolta, s adomnyknt az alakul Templomos Lovagrend nagymesteri szkhelyv tette.

A Lovagrend tagjai hozzjrulsaibl, nyilvnos vagy magnkzletek adomnyaibl, s sajt tevkenysgbl tartja fenn magt.

A Rend ltzete

Az nneplyesen fogadalmat tett lovagok (szerzetesek), s az engedelmessgi lovagok (vilgiak), alkalmanknt fehr ruht viselnek, amely tunikbl, a mellrszen vrs nyolcszg kereszttel elltott egy skapulrbl ll. A dmk fehr, ujjnlkli ftylat viselnek, a fels g nlkli kereszttel. A kplnok fehr fpapi vllgallrt hordanak vrs szegllyel s vrs gombokkal, ell bal oldalt a vrs kereszttel. A tbbi bejegyzett laikus nem visel ltzetet, csak jelvnyt, vagy adott esetben kitntetst.

A magyar templomosok

A Lovagrend magyarorszgi tevkenysge 1999-ben vlt a magyar llami (s nem egyhzi) trvnyek rtelmben legliss. Ennek eredmnyekppen itthon hrom commenda mkdik, valamint a Magyarok Praeceptorijhoz tartoznak a klfldn l haznkfiai is. A Lovagrend (mint bejegyzett egyeslet) magyar lelki vezeti s prtfogi a Magyar Katolikus Pspki Konferencia tagjai kzl kerlnek ki. Magyarorszgon fknt ifjsgvdelmi, karitatv, valamint a lovagrend magyarorszgi trtnett vizsgl tevkenysget fejtenek ki. A magyar templomos egyeslet tagjai a tradicionalizmus hazai patrnusai.

Kiemelend, hogy 1998 augusztusban a templomosok engedlyt krtek II. Jnos Pl pptl, hogy a Szent Koront mint ereklyt hasznlhassk jelkpl. Az engedlyt a lelkisgi egyesleti munkra val tekintettel ppai ldssal egytt megkaptk.

 
Ennyien jrtak itt!!!
Induls: 2007-08-07
 
Id:
 
Szavazz!!!
Milyen a honlap?
Milyen a honlap?

kirly
szuper
nagyon j
j
elmegy
ez a honlap???
rossz
nagyon rossz
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Beszlgessnk!!!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Partneroldalak
 

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG