Keresztesek,Teutonok
Keresztesek,Teutonok
A Keresztesek
 
A Teutonok
 
Lovagrendek
 
Fmen
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2024. Oktber
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
Egrkvet
created by nutworg
 
A negyedik hadjrat

Nagy volt a nemzetek kztt, a tartomnyok kzt fejedelemasszony: robotoss ln!... azok kzl, kik szerettk; mind megcsaltk bartai, ellensgeiv lnek." (Siralmak  1,1,2)

1199. novemberben Tibold champagne-i grf az Aisne melletti Ecri vrba hvta lovagi tornra bartait s szomszdait. A torna utn az urak arrl beszlgettek, hogy jabb keresztes hadjratra lenne szksg. A grf mlyen trezte az gy fontossgt, hiszen unokaccse volt Flp gostnak s Oroszlnszv Richrdnak, s testvre annak a Henrik grfnak, aki akkor Palesztinban uralkodott. Buzdtsra egy vndorprdiktor, Neuilly Fulk is beszlt a vendgekhez. kesszlstl fellelkesedve az egsz vendgsereg megfogadta, hogy felveszi a keresztet. Kvetet indtottak a pphoz, hogy rtestsk kegyes elhatrozsukrl. III. Ince ekkor mr tbb mint egy ve lt a ppai trnon. Szenvedlyes becsvgytl ftve igyekezett elismertetni, hogy a Szentszk tekintlye nem evilgrl szrmazik, ugyanakkor vatos, messzelt, tisztafej ember volt, trvnytuds, aki mindig megkereste kvetelseihez a megfelel jogi alapot, tovbb olyan politikus volt, aki kszen llt brmilyen keze gybe kerl eszkzt felhasznlni. Aggasztotta a keleti helyzet. Egyik els lpseknt kinyilvntotta hajt, hogy j keresztes hadjrat induljon Keletre. 1199-ben rt Aymar jeruzslemi ptrirknak, s rszletes jelentst krt a frank kirlysg helyzetrl.

Jeruzslem kirlyai a ppa vazallusai voltak, s gy a ppa VI. Henrik csszr aktv politikjnak ksznheten mg inkbb segtsgkre hajtott sietni. Henrik azzal, hogy koront kldtt Ciprusra s rmnyorszgba, nyltan ktsgbe vonta a ppa tekintlyt a trsgben. A ppt a tapasztalat arra tantotta, hogy kirlyok s csszrok jelenlte nem felttlenl kvnatos a hadjratokban. Az egyetlen sikeres keresztes hadjrat az els volt, s abban korons f nem vett rszt. Egy tbb-kevsb azonos npcsoportbl szrmaz brkbl ll keresztes sereg segtsgvel el lehetne kerlni a nemzeti s uralkodi vetlkedseket, amelyek oly sok krt okoztak a msodik s a harmadik keresztes hadjratnak. gy a feltmad fltkenysg nem lehet tl jelents, s knnyen kezelhetn a ppa rtermett kpviselje. Ince teht melegen dvzlte a Champagne-bl rkez hreket. A Tibold ltal kezdemnyezett mozgalom nemcsak hathats segtsg lehet a keresztny Keletnek, de arra is Felhasznlhat, hogy megerstse irnytsval a rmai keresztnysg egysgt is.

A ppasg szempontjbl az idpont is kedvez volt. ppen gy, mint az els keresztes hadjrat idejn, nem volt nyugati csszr a trnon, aki beavatkozhatott volna a dolgokba. 1197. szeptemberben VI. Henrik halla fenyeget veszlytl szabadtotta meg az egyhzat. Henrik mint Barbarossa Frigyes fia s Sziclia rksnjnek frje 1194 ta szilrdan kezben tartotta az rksgt, gy hatalmasabb volt, mint brmelyik nyugati uralkod Nagy Kroly ta. Igen nagy fontossgot tulajdontott hivatalnak, s csaknem sikerlt elfogadtatnia a csszrsg rksdsi jogt. Hogy koronkat osztogatott keleten, a fogoly Oroszlnszv Richrdtl pedig hbri eskt kvetelt, azt mutatja, hogy magt a „kirlyok kirlynak" tartotta. Nem titkolta, hogy gylli Bizncot, a nagy mlt birodalmat, mellyel, hagyomnyait tekintve, sajt csszrsga nem kelhetett versenyre. Azt sem rejtette vka al, hogy a normannok politikjnak mintegy folytatsaknt olyan mediterrn birodalmat kvn ltrehozni, amely felttelezi Biznc pusztulst. Egy ilyen politika elkerlhetetlen rsze volt egy keresztes hadjrat. A csszr az egsz 1197-es esztendt e tervek alapos kidolgozsval tlttte. Az ugyanabban az vben Aktionban partra szllt nmet csapat az elrse volt annak a nagyobb seregnek, amelynek maga akart az lre llni. III. Celesztin ppa, flnk, ingadoz ember lvn nagy zavarban volt, de meg sem prblta lebeszlni, pusztn csak figyelmeztette, hogy ne indtson azonnali tmadst Konstantinpoly ellen, mert egyhzegyestsi trgyalsokat folytatott a biznci csszrral. Ha Henrik harminckt ves korban nem halt volna meg vratlanul Meseinban, ppen amint nagy sereget szervezett a Kelet meghdtsra, akr az egsz keresztny vilg uralkodjv kzdhette volna fel magt.

Celesztin ppa csak nhny hnappal lte tl a csszrt. III. Ince trnra lptekor vilgi vetlytrs nlkl llt. Az zvegy Konstacia csszrn szicliai kirlysgt s kisfit, Frigyest a ppa gondjaira bzta. Nmetorszgban, ahol a szicliai anytl szletett herceg ismeretlen volt, nagybtyja, Henrik fivre, Svb Flp vette birtokba a csaldi fldeket, s bejelentette ignyt a csszri cmre. Kiderlt, hogy a Hohenstaufenok ellensgei csak ideiglenesen hunyszkodtak meg. A Welf hz ellenjelltet lltott Brunswick Ott szemlyben. 1199. mrciusban egy nylvessz meglte Richrd angol kirlyt, akinek az rksge felett ccse, Jnos s unokaccse, Artr vetlkedett, Flp francia kirly aktv rszvtelvel. Mivel az angol s a francia kirly el volt foglalva, s Nmetorszgban polgrhbor dlt, Dl-Itliban pedig helyrellt a ppai hatalom tekintlye, Ince nyugodtan folytathatta a keresztes hadjrat kihirdetst. Elzetesen trgyalsokat kezdett III. Alexiosz biznci csszrral az egyhzegyestsrl.

Franciaorszgban a ppa f gynke a vndorprdiktor, Neuilly Fulk volt, aki rgta vgyott arra, hogy keresztes hadjratot hirdessen az embereknek. Hres volt arrl, hogy nem rettent meg uralkodk jelenltben sem; egyszer megparancsolta Richrd kirlynak, hogy hagyjon fel bszkesgvel, fsvnysgvel s bujasgval. (Richrd felajnlotta, hogy bszkesgt a templomosokkal hzastja ssze, a fukarsgt a ciszterciekkel s bujasgt a pspkeivel). A ppa felkrsre beutazta Franciaorszgot s meggyzte a kznpet, hogy kvesse az urakat a szent hborba. Nmetorszgban Pairis-i Mrton apt legalbb ilyen hatkonyan mkdtt, habr ott a nemessget tlsgosan lekttte a polgrhbor, s nem szentelt klnsebb figyelmet r. m sem Fulknak, sem Mrtonnak nem sikerlt olyan lelkesedst kelteni, mint az els keresztes hadjrat hirdetinek. Az joncok toborzsa rendezettebben folyt ugyan, de fknt azokra szortkozott, akiknek a hbrura is felvette a keresztet. A brk legtbbjt nem kegyes rzelmek hajtottk, hanem hogy a szigor Flp gost kirlytl tvol j fldeket szerezzenek maguknak. Champagne-i Tibold volt a mozgalom ltalnosan elismert vezetje. Sok nagyr tartott vele: Hainault-i IX. Balduin, Flandria grfja fivrvel, Henrikkel; Lajos, Blois grfja; Le Perche-i III. Geoffroy, IV Simon de Montfort a fivreivel; Enguerrand de Boves, Dampierre-i Rajnald, Villehardouini Geoffroy s szmos kisebb r szak-Franciaorszgbl s a Nmetalfldrl. Autun pspke is bejelentette rszvtelt egy csapat auvergne-i lovag ln. A Rajna vidkn Halberstadt pspke s Katznellenbogen grfja szmos szomszdjval egytt felvette a keresztet. Pldjukat hamarosan sok szak-itliai fr is kvette, akiknek az ln Montferrati Bonifc rgrf llt. Az rszvtele bresztett elszr aggodalmat Ince ppban, hiszen a Montferratiak a Hohenstaufenok h bartai s szvetsgesei voltak.

Nem lehetett gyorsan megszervezni a hadjratot. Elszr is hajkat kellett tallni, amelyek Keletre szlltjk majd a csapatokat, mert Biznc hanyatlsval a Balknon, s az Anatlin t vezet szrazfldi t nem volt tbb jrhat. A keresztesek egyiknek sem llt rendelkezsre a hajhad, Flandria grfjnak kivtelvel. A flamand flotta el is szlltotta Palesztinba a rsztvevket Nesle-i Jnos parancsnoksga alatt.

Felmerltek tovbb ltalnos stratgiai krdsek is. Amikor Oroszlnszv Richrd elhagyta Palesztint, gy vlte, hogy Egyiptom a szaracn birodalom sebezhet pontja. Ezrt elhatroztk, hogy Egyiptom lesz a keresztesek clja. Az 1200-as v klnbz trgyalsokkal telt el, melyeket Ince valamikppen megprblt irnytani. 1201. mrciusban Champagne-i Tibold hirtelen meghalt, s helybe a keresztesek Montferrati Bonifcot vlasztottk. Ez rthet dnts volt. A Montferrati hznak fontos kapcsolatai voltak a Kelettel. Bonifc apja, Vilmos palesztinai brknt halt meg. Bonifc testvrei kzl Vilmos Jeruzslemi Szibillt vette nl, s volt a gyermek V Balduin kirly apja. Bonifc msik testvre, Rainier, Manul csszr lenyt vette el, t Konstantinpolyban ltk meg. Konrd testvre pedig Trosz megmentje, a Szentfld kormnyzja, s a jelenlegi trnrksn apja volt. m azzal, hogy lett a hadjrat vezetje, Ince ppa befolysa cskkent. Bonifc 1201. augusztusban Franciaorszgba ment, s Soissonban tallkozott fontosabb vezrtrsaival, akik megerstettk vezetv vlasztst. Onnan Nmetorszgba ment, s a tli hnapokat rgi bartjnl, Svb Flpnl tlttte.

Svb Flp maga is rdekelt volt keleti gyekben, de t Biznc vonzotta inkbb, mint Szria. Teljes mrtkben osztozott a gylletben, amelyet dinasztija tpllt a biznci csszrok irnt. Arra szmtott, hogy rvidesen nyugati csszr lesz, s szerette volna megvalstani Henrik btyja terveit. Szemlyes kapcsolatai is voltak Biznccal. Amikor VI. Henrik meghdtotta Sziclit, foglyai kztt ott volt a trnjtl megfosztott szicliai trnrks, Roger fiatal zvegye, Eirn Anglin, Anglosz Izsk csszr lenya is, akit Henrik felesgl adott Flphz. Szerelmi hzassg volt, s Flp, szerelmn keresztl belekeveredett az Angloszok dinasztikus viszlyaiba.

 Az eskv utn nhny hnappal Flp apsa, Izsk csszr elvesztette trnjt. A hatalom nem javtott Izsk kpessgein. Tisztviseli korruptak s ellenrizhetetlenek voltak, pedig sokkal klncebb, kltekezbb volt annl, mint amit elszegnyedett birodalma lehetv tett volna szmra. A Balkn-Flsziget felt megszerezte tle az ers, feltrekv olh-bolgr kirlysg. A trkk egszen 1192-ig, II. Kilidzs Arszln hallig folyamatosan ramlottak be Anatliba, elvgva a biznciakat Anatlia dli partjaitl s Szritl. Konstantinpoly egyre tbb kedvezmnyt juttatott az olaszoknak kszpnzrt cserbe. Amikor Izsk nagy kltsggel s pompval nl vette Magyarorszgi Margit hercegnt, adkkal megnyomortott alattvali feldhdtek. Csaldja is kezdett elfordulni tle, s 1195-ben fivre, Alexiosz sikeres palotaforradalmat robbantott ki. Izskot megvaktottk, brtnbe vetettk fival, az ifj Alexiosszal egytt. III. Alexiosz, az j csszr sem volt sokkal gyesebb uralkod a testvrnl. Volt nmi diplomciai rzke, prblta megszerezni a ppa bartsgt, felajnlotta, hogy kezdjenek trgyalsokat az egyhzegyestsrl (a ppa bartsga taln megmenthette volna t a VI. Henrik ltal tervezett tmadstl), intriki rvn pedig sikerlt megosztania a szeldzsuk uralkodkat. A belgyeket azonban a felesgre, Eufrozinra hagyta, aki pp olyan klnc volt, mint trnjtl megfosztott sgora, s t is pp olyan korrupt mdon szolgltk.

1201. vgn az ifj Alexiosz, Izsk fia megszktt brtnbl, s nvre udvarba, Nmetorszgba utazott. Flp bartsgos fogadtatsban rszestette, bemutatta Montferrati Bonifcnak. Hrman tancsot tartottak. Aleoiosz el szerette volna nyerni apja trnjt. Flp hajland volt segteni Alexioszt, csak hogy a biznci csszr a nmet-rmai csszrsg alrendeltje legyen. Bonifc rendelkezsre llt egy keresztes sereg. Nem vlna-e a keresztes hadjrat elnyre, ha tkzben- mintegy pihenskppen - visszaltetn a barti uralkodt a konstantinpolyi trnra. (Az a krds, hogy a negyedik keresztes hadjrat eltrtse elre meg volt tervezve vagy sem, nagyon kemny vitkat vltott ki. Valsznleg az az igazsg, hogy mind Svb Flpnek, mind Bonifcnak, mind a Velenceieknek megvolt az oka Konstantinpoly megtmadsra. Aleksziosz megrkezse tette lehetv a terv megvalstst. A ppnak nem voltak ilyen szndkai s az tlagos keresztes, aki ltalban francia volt, a Szentfldre kszlt, ksbb azonban hagyta, hogy a krlmnyek befolysoljk.)

A keresztesek ezalatt a tengeri utazst prbltk megszervezni. 1201. elejn, amikor Champagne grfja mg lt, trgyalsok kezddtek Velencvel, s Villehardouini Geoffroyt kldtk el a rszletek megbeszlsre. A kvet prilisban megegyezett a velenceiekkel. Velence nyolcvantezer klni ezstmrka fejben hajland volt felkszlni 1202. jnius 28-ra, s hajkkal s egyesztendei lelemmel elltni 4500 lovagot, a lovaikat, 9000 fegyvernkt s hszezer gyalogos katont. A Kztrsasg ezenkvl tven glyt is a keresztesek rendelkezsre bocstott azzal a felttellel, hogy a hadjrat zskmnynak fele Velenct illeti. Amint megszletett az egyezsg, felszltottk a kereszteseket, hogy gylekezzenek Velencben, ahonnan Egyiptomba kellett volna hajzniuk. A ppa jvhagyta az egyezmnyt, de minden lelkeseds nlkl, mert nyilvnvalan gyanakodott a velenceiekre.

Nhny keresztesnek gyans volt a Velencvel kttt megllapods. Autun pspke kis csapatt Marseille-bl egyenesen Szriba vezette. Msok, kzttk Dampierre-i Rajnald, trelmetlenkedtek a velencei vrakozs miatt, s maguk szerveztk meg a hajutat Aktionba. Az egyszerbb keresztesek azrt elgedetlenkedtek, mert a cl Egyiptom megtmadsa volt. Ok azrt lltak be keresztesnek, hogy visszaszerezzk a Szentfldet, s nem rtettk, hogy mirt is kellene mshova mennik. Az elgedetlensget szp csendesen sztottk a velenceiek, akiknek eszk gban sem volt megsegteni egy Egyiptom elleni tmadst. Al-dil nagyon is jl tudta, hogy milyen elnys orszgai szmra az Eurpval folytatott kereskedelem, s miutn megszerezte Egyiptomot, jelents kereskedelmi engedmnyeket adott az olasz vrosoknak. Mikzben a velencei kormny a keresztesekkel alkudozott a sereg szlltsrl, velencei kvetek Kairban kereskedelmi egyezmnyt dolgoztak ki a szultn alkirlyval, aki 1202. tavaszn alrta a megllapodst, miutn az al-dil ltal Velencbe kldtt klnleges megbzottakat biztostottk afell, hogy a dzse nem fog tmogatni semmilyen Egyiptom ellen irnyul hadjratot.

Nem tudjuk, rtettk-e a keresztesek a velencei diplomcia finom rnyalatait. Ha gyanakodott is valaki kzlk, hogy becsapjk ket a velenceiek, akkor sem tehetett sokat. A megkttt egyezsg teljesen a velenceiek kezbe adta a sereget, annl is inkbb, mert az sszegyltek nem tudtk kifizetni a kialkudott nyolcvantezer ezstmrkt. 1202. jniusban egytt volt a sereg, mivel azonban nem volt egytt a pnz, a Kztrsasg nem volt hajland killtani a hajkat. A keresztesek a Lidn, a kis San Niccolo szigeten tboroztak, a velencei kereskedk, akiknl alaposan eladsodtak, llandan zaklattk s fenyegettk ket, hogy ha nem lesz pnz, nem kapnak elltst. Szeptemberre a keresztesek mr hajlandk voltak elfogadni brmilyen velencei ajnlatot. Bonifc a ppnl tett sikertelen ltogatst kveten, a nyr folyamn Velencbe rkezett, mr kszen llt a velenceiekkel val egyttmkdsre. Nhny vtizeden t elhzd hbor folyt Dalmcia birtoklsrt a Velencei Kztrsasg s a magyar kirly kztt, s nem sokkal korbban Dalmcia kulcsfontossg vrosa, Zra a magyarok lett. Velence a keresztesek tudomsra hozta teht, hogy elindulhatnak, a fennmarad adssgot ksbb is rendezhetik, amennyiben tesznek egy kis kitrt s visszafoglaljk Zrt. Amint a ppa meghallotta, azonnal megtiltotta az ajnlat elfogadst. Akrmit is gondoltak azonban a keresztesek az gy erklcsi oldalrl, nem tehettek mst, mint elfogadtk a velenceiek kvetelst.

A dolgokat a sznfalak mgtt Montferrati Bonifc rendezte el, akinek nem voltak klnsebb keresztny agglyai, s Enrico Dandolo velencei dzse. Dandolo mr nagyon reg volt, de a kor nem cskkentette sem energiit, sem becsvgyt. Harminc vvel korbban kvetsgben jrt Konstantinpolyban, ahol belekeveredett egy verekedsbe, s rszben elvesztette a ltst. A Biznc elleni kesersgt csak nvelte, hogy nem sokkal azutn, hogy 1193-ban dzsv vlasztottk, III. Alexiosz csszrral csak nehezen tudta megjtani azokat a kedvez kereskedelmi feltteleket, amelyeket Izsk biztostott Velencnek. Ezrt kszen llt arra, hogy megvitassa Bonifccal a Konstantinpoly elleni hadjrat tervt. A keresztes hadjrat ltszatt mindenesetre fenn kellett tartani. Amint a keresztesek elfogadtk Zra megtmadsnak tervt, a Szent Mrk bazilikban nneplyes szertartsra kerlt sor, amelynek sorn a dzse s fbb tancsadi ltvnyosan felvettk a keresztet.

1202. november 8-n Velencbl tra kelt a flotta, s kt nappal ksbb Zrhoz rt. Heves tmads utn a vros 15-n megadta magt, s a tmadk alaposan kifosztottk. Hrom nappal ksbb velenceiek s keresztesek mr a zskmny elosztsn csaptak ssze, utna valahogy mgis helyrellt a rend. Akkor a dzse s Bonifc gy dnttt, hogy abban az vben mr tl ks Keletre indulni. A sereg a telet Zrban tlttte, a vezetk pedig a tovbbi hadmveleteken trtk a fejket.

Amikor Zra kifosztsnak hre elrt Rmba, Ince ppa megrendlt. Trhetetlen volt, hogy a keresztes sereg, az parancsainak ellenszeglve, megtmadja az egyhz egyik h finak a birtokt. Kikzstette az egsz sereget. Amint rjtt, hogy a keresztesek maguk is zsarols ldozatai, feloldozta ket, de a velenceiek tovbbra is ki voltak kzstve.

Dandolt mindez egyltaln nem zavarta. Bonifcon keresztl mris kapcsolatban llt egy msik kikzstettel, Svb Flppel. 1203. elejn kvet rkezett Nmetorszgbl Zrba, Svb Flptl Bonifchoz, aki magval hozta Flp sgora, Alexiosz rszletes ajnlatt. Ha a keresztes sereg Konstantinpoly ellen vonul s visszahelyezi Alexioszt a csszri trnra, Alexiosz kifizeti a velenceieknek azt az sszeget, amellyel a keresztesek mg tartoznak nekik, s elltja ket az Egyiptom meghdtshoz szksges pnzzel s felszerelssel, valamint rendelkezskre bocst egy tzezer fs kontingenst a biznci seregbl. Alexiosz ezen kvl kszen llt arra, hogy a Szentfldn tszz lovag elltst fedezze, tovbb meggrte, hogy a konstantinpolyi egyhz alveti magt Rmnak. Bonifc minderrl beszmolt Dandolnak, akinek nagyon tetszett az tlet. Ezek szerint Velence megkapja a pnzt, s mg a grgket is megalzza, st megnveli s megersti kereskedelmi kivltsgait az egsz biznci birodalomban. Az Egyiptom elleni tmadst majd ksbb knnyedn meghisthatja.

Amikor a keresztesek el terjesztettk a javaslatot, voltak, aki nem helyeseltk, tbbek kztt Montmirail-i Rajnald, aki gy vlte, hogy azrt vettk fel a keresztet, hogy a muszlimok ellen harcoljanak, s semmilyen mentsget nem tallt a tovbbi halogatsra. A tiltakozk odahagytk a sereget s elhajztak Szriba. Msok, tiltakozva br, a sereggel maradtak, megint msokat lecsendestett az idben rkezett velencei pnz. Az egyszer keresztesekkel azonban elhitettk, hogy Biznc a keresztes hbork sorn folyamatosan a keresztnysg rulja volt, mirt is blcs s rdemszerz dolog most rknyszerteni az egyttmkdsre. A seregben lev vallsos emberek gy vltk, helyesebb, ha elsegtik azt a politikt, melynek eredmnyekpp a szakadr grgk megtrnek a nyjhoz. A vilgiasabban gondolkodk elmerengtek Konstantinpoly gazdagsgn, gazdag tartomnyain, s mr elre rltek a zskmnynak. A brk nmelyike, kztk Bonifc is, taln mg ennl is tovbb ment, s azt szmtgatta, hogy mennyivel kellemesebbek lesznek j birtokai az gei-tenger partjn, mint azok, amelyekre a sokat szenvedett Szriban tehetne szert. A Nyugat mr rgta neheztelt a keleti keresztnysgre, gy Dandolo s Bonifc knnyen meg tudta szerezni a kzvlemny tmogatst.

A ppa egyre nyugtalanabb lett a keresztes hadjrat miatt, klnsen, amikor tudomst szerzett az jabb tervrl. A velenceiek s Svb Flp bartai ltal forralt terv feltehetleg nem vlik az egyhz becsletre. Ismerte ezen kvl a fiatal Alexioszt, s nem tartotta rdemes ifjnak. De tl ks volt mr ahhoz, hogy hatkonyan tiltakozzk, s amennyiben a kitr valban biztostja a tnyleges biznci segtsget a hitetlenek ellen, s egyhzegyestst eredmnyez, akkor vgl is igazolhat lesz. A ppa berte azzal, hogy kiadott egy rendeletet, mely szerint tbb nem szabad keresztnyeket megtmadni, csak akkor, ha tevlegesen akadlyozzk a szent hbort. Hosszabb tvon blcsebb lett volna, ha eredmnytelenl ugyan, de nyltan s tntorthatatlanul helytelentette volna az gyet. A grgk szmra, akik mindig gyanakodtak a ppa szndkait illeten, s nem ismertk a nyugati politikai cselszvseket, a ppa felems tlete csak azt bizonytotta, hogy ll az egsz intrika mgtt.

Alexiosz prilis 25-n Nmetorszgbl megrkezett Zrba, s nhny nappal ksbb a sereg elhajzott. Elszr Durazzban lltak meg, ahol Alexioszt elismertk csszrnak, Korfun pedig Alexiosz nneplyes keretek kztt egyezmnyt rt al szvetsgeseivel. Mjus 25-n folytattk tjukat. A flotta krbehajzta a Peloponnszoszt, majd szakra Fordult, Androsz szigete fel, s az ottani bviz forrsokbl feltlttte vztartlyait. Androsztl a senki ltal sem vdett Dardanellk fel indult a flotta. Trkiban ppen folyt a betakarts, gy a keresztesek kiktttek Abdoszban, hogy sszeszedjenek minden sszeszedhett. Jnius 24-n a csszri fvros kzelbe rtek.

III. Alexiosz csszr nem kszlt fel rkezskre. A csszri sereg nem heverte ki a Manul csszr uralkodsnak utols veiben elszenvedett csapsokat, csaknem kizrlag zsoldosokbl llt. Ilyen helyzetben rthet, hogy nem lehetett a frank egysgekre szmtani, a szlv s a beseny katonk pedig csak addig tartottak ki, amg elegend kszpnz volt a kifizetskre. A varg testrsg, amely fknt angolokbl s dnokbl llt, hagyomnyosan a csszr szemlyhez ragaszkodott, de III. Alexiosz nem az az ember volt, aki irnt klnskpp lojlisak lettek volna testrei. Bitorl volt, nem katonai rdemei, nem llamfrfii kpessgei, hanem egy kis palotaforradalom rvn kerlt trnra, s a ksbbiekben sem mutatkozott alkalmasnak a kormnyzsra. Nem bzhatott sem a seregben, sem alattvaliban. Az tnt teht a legbiztonsgosabbnak, ha nem csinl semmit. Konstantinpoly kilenc vszzados trtnelme sorn mr annyi vihart killt, minden bizonnyal ki fog brni mg egyet.

Miutn a keresztesek sikertelen tmadst intztek a Boszporusz zsiai partjn fekv Khalkdon s Khrszopolisz ellen, partra szlltak Galatban, az Aranyszarv msik partjn. Elfoglaltk a vrost, s sikerlt tszaktaniuk az Aranyszarv-bl bejratt vd lncot, gy hajikkal bejutottak a kiktbe. Az ifj Alexiosz elhitette velk, hogy egsz Biznc sietni fog dvzlsre. Meglepetssel llaptottk meg, hogy bezrtk elttk a vroskapukat, s hogy a falakon felsorakoztak a katonk. A hajkrl az Aranyszarv-bl fell a falak ellen indtott els tmadsok nem jrtak sikerrel, de jlius 17-n, kemny kzdelem utn, Dandolo s a velenceiek rst tttek a Falon. III. Alexiosz, aki legalbb annyira meglepdtt azon, hogy a vros vdekezett, mint a keresztesek, mr a meneklsen tprengett. Olvasta a Bibliban, hogyan meneklt el Dvid Absalom ell, s hogyan maradt letben, hogy azutn visszaszerezze trnjt. Alexiosz magval vitte kedvenc lenyt, egy kkvekkel teli batyut, kilopakodott a szrazfldi falakon t s a trkiai Mosznopoliszban tallt menedkre. A csszr nlkl maradt kormny gyors, de ravasz dntst hozott. Kihoztk brtnbl a megvaktott Izsk csszrt s trnra ltettk, Dandolnak s a kereszteseknek pedig bejelentettk, hogy mivel a trnkvetel apja visszakapta a trnjt, nem kell tovbb harcolniuk. Az ifj Alexiosz egszen addig nem is vett tudomst apja ltezsrl, ekkor azonban nem tagadhatta meg. Rvette szvetsgeseit, hogy hagyjanak fel a tmadssal. Kveteket kldtek a vrosba, hogy az ostromlk hajlandk elismerni Izskot, amennyiben a fia trscsszr lesz, s ha mindketten betartjk az Alexiosz ltal megkttt egyezsgeket. Izsk meggrte, hogy eleget tesz kvetelsknek. Augusztus elsejn a Hagia Szophia szkesegyhzban tartott nneplyes istentiszteleten, a vezet keresztes brk jelenltben IV Alexioszt atyja trscsszrv koronztk.

IV Alexiosz csakhamar rjtt, hogy egy csszr nem lehet olyan feleltlen, mint egy trnkvetel. Heves ellenllst vltott ki azzal a ksrletvel, hogy a vros papsgt rvegye Rma fennhatsgnak elismersre s a latin szertartsok bevezetsre. A meggrt sok pnz sszegyjtse sem ment knnyen. Uralkodsa elejn elhamarkodottan bkez ajndkokat osztogatott a keresztes vezrek kztt, fokozva ezltal mohsgukat. Amikor grete szerint a keresztesek adssgt meg akarta fizetni a velenceieknek, rjtt, hogy nincs elegend pnz a kincstrban. Alexiosz ekkor j adkat vezetett be, s mg jobban magra haragtotta az egyhzat a temrdek egyhzi ezsttrgy elkobzsval, melyet a velenceiek szmra olvasztottak be. 1203. szn s teln a feszltsg egyre ntt a vrosban. A polgrokat felbsztettk az utckon pvskod, fennhjz frank lovagok. A kereskedelem megbnult. Rszeg nyugati katonk csoportjai szntelen fosztogattak a krnyez falvakban, nem volt tbb biztonsgos az let a falakon kvl. Amikor nhny francia vallsi buzgalmban felgyjtotta a Konstantinpolyba ltogat muszlim kereskedk szmra plt egyik mecsetet, a tzvsz egy egsz vrosrszt elpuszttott. A keresztesek ppolyan elgedetlenek voltak, mint a biznciak. Kezdtek rjnni, hogy a biznci kormny nem lesz kpes a IV Alexiosz ltal tett gretek bevltsra. Nem volt kilts sem az grt pnzre, sem az grt katonasgra. Alexiosz csakhamar feladta a kiltstalan kzdelmet, hogy kielgtse vendgeit. Meghvta ket egy kis nnepsgre a palotba, segtsgkkel megtmadta Trkiban a nagybtyjt, III. Alexioszt, s mihelyt egy kis gyzelmet aratott, visszatrt a diadal megnneplsre. jjel-nappal az lvezeteknek lt. Apja, Izsk, aki vaksga miatt nem tudott rszt venni a kormnyzati munkban, bezrkzott kedvenc csillagjsaival, akiknek a prfcii nem sok jt grtek. Elkerlhetetlennek ltszott a nylt szakts, Dandolo mindent megtett, hogy esztelen kvetelsvel srgesse ezt a percet.

Konstantinpolyban csak kt frfi ltszott alkalmasnak a helyzet ellenrzsre, mindkett az elz csszr, III. Alexiosz veje volt. Anna frje, Laszkarisz Theodrosz kitn katona volt, a latinokkal szembeni els ellenlls szervezje, de visszavonult, midn apsa elmeneklt. Eudokia frje, Alexiosz Murtzuphlosz ppen ellenkezleg, IV Alexiosz kegyeirt esedezett, s vgl elnyerte a prtovesztiariosz cmet. Most llt a nemzeti prt lre. 1204. janurjban felkelst szervezett, felteheten az volt a clja, hogy elzze a trnrl IV Alexioszt. A felkels egyetlen kzzelfoghat eredmnye az volt, hogy megsemmislt a frumon ll, nyugat fel tekint risi Pallasz Athn szobor, Pheidiasz alkotsa. A rszeg tmeg fejszkkel darabokra trte, pusztn mert gy lttk, mintha az istenn kzmozdulatval behvn a megszllkat.

Februrban a keresztesek kldttsget menesztettek a Blakhernai palotba, s azt kveteltk Alexiosztl, hogy azonnal teljestse greteit. A csszr csak tehetetlensgrl tett tanbizonysgot, a kldtteket csaknem darabokra szaggatta a dhdt tmeg, amikor kijttek a palota fogadtermbl. A tmeg onnan a Hagia Szophia szkesegyhzba sietett, megfosztotta a trntl Alexioszt, s a helybe egy ismeretlen nemest, bizonyos Niktasz Kanaboszt vlasztotta, aki ppen jelen volt s igyekezett elhrtani a megtiszteltetst. Ekkor Murtzuphlosz betrt a palotba. Senki sem prblta megvdni IV. Alexioszt, akit egy fld alatti brtnbe vetettek s megfojtottak. A Fiatalember rszolglt arra, hogy senki se sirassa. Apja, Izsk nhny nap mlva meghalt a gysz s a vele szemben szndkosan alkalmazott embertelen bnsmd kvetkeztben. Az ismeretlen Kanaboszt bebrtnztk, s V. Alexiosz nven Murtzuphlosz lpett a trnra.

A palotaforradalom nylt kihvs volt a keresztesek szmra. A velenceiek mr j ideje arra sztkltk ket, hogy az az egyetlen hatkony mdszer, ha lerohanjk Konstantinpolyt, s egy nyugatit ltetnek a csszri trnra. Immron indokoltnak tnt a tancs megvalstsa. De nem volt knny az j csszr szemlynek megvlasztsa. A galatai tborban az egsz mrcius vitkkal telt el. Voltak, akik Svb Flpt kvntk a trnra, hogy gy egyesljn a kt csszrsg. Flp azonban messze volt, ki volt kzstve s a velenceiek nem lelkesedtek egy tl ers birodalom gondolattl. Montferrati Bonifc ltszott a legalkalmasabb jelltnek. Jllehet Dandolo nyltan kimutatta irnta val szeretett, a velenceiek ennek ellenre nem helyeseltk a jellst. Bonifc a szemkben nagyon is becsvgy volt, mi tbb, kapcsolatot tartott fenn a genovaiakkal. Ekkor elhatroztk, hogy hat frankbl s hat velenceibl ll eskdtszk fogja megvlasztani a csszrt, kzvetlenl a vros bevtele utn. Ha ez a csszr frank lesz - s ez tnt a kvnatosabbnak-, akkor egy velenceit kell megtenni ptrirknak. A csszr megkapja a nagy csszri palott s a Blakhernai rezidencit, valamint a vros s a birodalom egynegyedt. A fennmarad hromnegyeden a velenceiek s a keresztes lovagok osztoznak, fele-fele arnyban hbrbirtokokra osztva. A dzse kivtelvel minden hbrrnak hbri eskt kell tennie a csszrnak. Mindent az „Isten, a ppa s a birodalom dicssgre" kell szentelni. Tbb mr nem ltattk magukat azzal, hogy a sereg valaha is a hitetlenek ellen fog harcba szllni.

V. Alexiosz erlyes, de npszertlen uralkod volt. Elbocstott maga melll mindenkit, akinek a hsgben nem volt bizonyos. Kztk volt a trtnetr Niktasz Khoniatsz is, aki azutn Krnikjban bosszt is llt rajta ezrt. A csszr megksrelte a falak kijavtst s a lakossg megszervezst a vros vdelmre. A sorozatos forradalmak demoralizltk a vrosvdket, s a provincikbl mr nem lehetett csapatokat hozatni a fvrosba. A vrosban voltak velenceiek ltal fizetett rulk is. prilis 6-n a keresztesek els tmadst jelents vesztesgekkel visszavertk. A keresztesek hat nappal ksbb jra tmadtak. Elkeseredett harc folyt az Aranyszarv-blnl, ahol a grg hajk hiba prbltk megakadlyozni, hogy a velencei hajk csapatokat tegyenek partra a falak tvben. A keresztesek a f tmadst a Blakhernai-negyed ellen indtottk, ott, ahol a vrosfal egszen az Aranyszarvig ereszkedett. Sikerlt rst tnik a kls falon. A vdk mg tartottk a bels falat, amikor vletlenl vagy ruls folytn - tz ttt ki a vrosban a vdk mgtt, akik gy csapdba kerltek. A vdelem sszeomlott, a frankok s a velenceiek beznlttek a vrosba. Murtzuphlosz a felesgvel egytt a falak mentn egszen a Mrvny-tenger kzelbe az Aranykapuig meneklt, onnan kijutott Trkiba s az apsnl keresett menedket Mosznopoliszban. Amikor szksnek hre elterjedt, a vrosban maradt nemesek sszegyltek a Hagia Szophia szkesegyhzban, s felajnlottk a koront Theodrosz Laszkarisznak. Am ekkor mr tl ks volt ahhoz, hogy megmentsk a vrost. Theodrosz nem fogadta el a felknlt, immr res cmet. A ptrirkval egytt kiment a templom s a nagy csszri palota kztti trre az Arany Mrfldkhz, s szenvedlyes beszdet intzett a varg testrsghez. Rmutatott, hogy semmit sem nyernek azzal, ha megadjk magukat az j gazdknak. A katonk harci kedve azonban lelohadt, s nem voltak hajlandk tovbb harcolni. Ekkor Theodrosz, a felesge, a ptrirka s sok nemes leosont a palota melletti blbe, s thajzott zsiba.

Amikor a megszllk behatoltak a vrosba, csak kisebb utcai harcok voltak. A kvetkez nap reggeln a dzse s a vezet keresztesek mr a Nagy Palotban voltak, s a katonk engedlyt kaptak hromnapi szabad rablsra.

Konstantinpoly kifosztsa pratlan a trtnelemben. A nagy vros kilenc vszzadon t a keresztny civilizci fvrosa volt. Tele volt olyan mkincsekkel, amelyek mg az kori Grgorszgbl maradtak fenn, s a kivl biznci kzmvesek remekeivel. A velenceiek ismertk e kincsek rtkt. Amit csak lehetett, megszereztek maguknak, s vrosuk tereit, templomait, palotit dsztettk velk. A francikat s a flamandokat azonban csak a pusztts vgya fttte. rjng tmegben rohantak vgig az utckon, a hzakon, elragadtak mindent, ami csillogott, elpuszttottak mindent, amit nem voltak kpesek magukkal vinni. Csak azrt lltak meg, hogy erszakoskodjanak, gyilkoljanak, vagy frisstt keresve feltrjenek egy-kt borospinct. Nem kmltk a kolostorokat, a templomokat s a knyvtrakat sem. A Hagia Szophia szkesegyhzban rszeg katonk leszaggattk a selyemfggnyket, darabokra trdeltk a nagy ezst ikonosztzt, sszetiportk a szent knyveket, ikonokat. Vgan iszogattak a liturgikus ednyekbl, egy prostitult belelt a ptrirka trnusba, s rzendtett egy mocskos francia nekre. Az apckat kolostoraikban gyalztk meg. A palotkat s kunyhkat egyarnt elpuszttottk. Az utckon sebeslt nk s gyermekek hevertek haldokolva. Hrom napon t tartott a szrny rabls s vronts, mg a hatalmas s pomps vros romhalmazz nem vlt. A trtnetr Niktasz fjdalmasan s joggal jegyezte meg, hogy mg a szaracnok is knyrletesebbek lettek volna.

A latin vezetk vgl rdbbentek, hogy ekkora pusztts senkinek sem vlik hasznra. Amikor a katonk a sok szabadossgban kimerltek, a vezetk helyrelltottk a rendet. Aki rtkes trgyat lopott el, t kellett adnia a frank nemeseknek. A szerencstlen polgrokat megknoztk, hogy ruljk el kincseik rejtekt. Annak ellenre, hogy oly sok minden rtelmetlenl elpusztult, a zskmny mennyisge dbbenetes volt. Villehardouin szerint senki sem lett volna kpes sszeszmllni az aranyat, ezstt, a tlakat, az kszereket, a nemesfmmel tsztt nehz broktokat, selymeket, a szrke mkusbl, hermelinbl s egyb llatokbl kszlt prmes ruhkat, s tudsi tekintlyre hivatkozva kijelentette, hogy mita vilg a vilg, egyetlen vrosban sem kerlt kzre ekkora zskmny. Mindent a megegyezs szerint osztottak fel: hrom nyolcad a keresztesek lett, hrom nyolcad a velenceiek s egy negyedet a jvend csszrnak tettek flre. (A latin krniksokat jobban megdbbentette a keresztesek pnzhsge, mint kegyetlensge. Gunther beismeri, hogy mg a nagybecs Pairis-i Mrton is elszntan megkvetelte a maga rszt a zskmnybl, habr vallsos meggyzdstl hajtva csakis templomokat fosztogatott. Ernoul a velenceieket krhoztatja, mint a legmohbbakat. Ab Sma azt lltja, hogy zskmnyuk j rszt eladtk muszlimoknak.)

A kvetkez feladat a csszrvlaszts volt. Montferrati Bonifc mg mindig remnykedett abban, hogy megvlasztjk. Helyzete megerstse rdekben kiszabadtotta Izsk csszr magyar szrmazs zvegyt, Margit csszrnt, s azonnal elvette felesgl. A velenceiek azonban hallani sem akartak Bonifcrl. Nyomsukra a trn egy kevsb vitatott szemly lett, IX. Balduin, Flandria s Hainault grfj. Balduin elkel szrmazs, gazdag frfi volt, de Bonifcnl gyengbb jellem, akit knnyebb volt irnytani. A cme mindenesetre nagyobbnak grkezett valsgos hatalmnl. volt az sszes meghdtott terlet hbrura, a velencei dzsnak tadott terletek kivtelvel. Szemlyes birtokaihoz tartozott Trkfia egszen Khorluig, Bithnia, Mszia az Olmposz hegyig s nhny sziget az gei-tengeren, Szamothrak, Leszbosz, Kiosz, Szamosz s Ksz. Fvrosa nem lehetett teljesen az v, hiszen a velenceiek maguknak kveteltk Konstantinpoly hrom nyolcadt, s vlasztsuk ppen a Hagia Szophia szkesegyhzat magba foglal negyedre esett, ahol a velencei Morosini Tams foglalta el a ptrirkai trnt. A velenceiek ezen kvl mg a birodalomnak azokat a rszeit is maguknak kveteltk, amelyek elmozdtottk tengeri hatalmukat: a szrazfldi Grgorszg nyugati partjait, az egsz Peloponnszoszt, Naxoszt, Androszt s Euboit, Gallipolit, a trk kiktket a Mrvny-tengeren s Drinpolyt. Bonifc a trn helyett krptlskppen egy pontosan meg nem hatrozott birtokot kapott Anatliban, megkapta a szrazfldi Grgorszg keleti s kzps rszt s Krta szigett. Bonifcnak azonban semmi kedve sem volt ahhoz, hogy elinduljon terleteket hdtani zsiba. A felajnlott terletek helyett inkbb Makednft s Thesszalonikt krte magnak. Balduin akadkoskodott, de a kzvlemny Bonifcot tmogatta, klnsen, amikor felhozta a Rainier fivrtl szrmaz rksdsi jogt is. Rainier ugyanis Bborbanszletett Mria frje volt. Bonifc a velenceieket azzal lltotta maga mell, hogy eladta nekik Krtt. gy lett belle Thesszalonik kirlya, aki csak a csszrnak tartozott hsggel. A kisebb nemesek rangjuk s fontossguk szerint kaptak megfelel birtokokat.

1204. mjus 16-n Balduint nneplyesen megkoronztk a Hagia Szophia szkesegyhzban. Oktber elsejn, miutn Balduin elfojtotta Bonifc egyik fggetlensgi ksrlett, sszehvta udvart Konstantinpolyba, ahol hozzvetlegesen hatszz vazallusa kapta meg a neki jr birtokot. Idkzben kidolgoztak egy alkotmnyt is, amely rszben feudlis jogszok elmletein alapult, rszben pedig kvette a Jeruzslemi Kirlysg felttelezett joggyakorlatt. A csszr politikai gyekben a fbb hbreseibl ll tancsra tmaszkodhatott, melyben rszt vett Konstantinpoly velencei polgrmestere, a podestà is. Ez a tancs irnytotta a katonai hadmveleteket, s llamigazgatsi krdsekben visszavonhatta a csszr rendelkezseit. Egy hasonl sszettel fbrsg szablyozta a csszr s alattvali kapcsolatait. A csszr nem volt tbb, mint egyfajta parlamenti felshzi elnk. A gyakorlatban nagyon kevs alkotmny volt olyan kivitelezhetetlen, mint amilyen az Assises de Romania volt.

Romania, ahogy a latinok hvtk a birodalmat, ppolyan kevess volt valsgos, mint a csszr hatalma. Sok tartomnyt a latinok sohasem hdtottk meg. A realista velenceiek csak annyit foglaltak el, amennyirl tudtk, hogy meg is tudjk tartani: Krtt, Modon s Kroton kiktit a Peloponnszoszon s Korfu egy rszt. Az gei-tengeri szigetek lre velencei szrmazs vazallusokat lltottak, s Khefalonin s Euboin elfogadtk azoknak a latin uraknak a hsgeskjt, akik mr elttk telepedtek ott le. Montferrati Bonifc csakhamar lerohanta a szrazfldi Grgorszg nagyobbik rszt, birtokhoz juttatvn hbreseit. Egy burgundiai, La Roche-i Otho lett Athn s Thba hercege. A Peloponnszosz kt francia nemesnek jutott, Champlitte-i Vilmosnak s Villehardouini Geoffroy-nak, a trtnetr unokaccsnek, aki megalaptotta az akhaiai hercegek dinasztijt.

gy a birodalom csaknem valamennyi eurpai tartomnya latin kzre kerlt. A latinok azonban tvesen hittk, hogy Konstantinpoly meghdtsa egyszeriben nekik juttatta az egsz birodalmat. Szerencstlensgek idejn a grg szellem nagy btorsgrl s errl tesz tanbizonysgot. A csszri fvros elvesztse elszr zrzavart eredmnyezett. Kt v leforgsa alatt azonban a fggetlen grg vilg hrom utdllam keretein bell jjszervezdtt. Messze keleten Andronikosz csszr kt unokja, Komnnosz Alexiosz s Dvid, nagynnjk, Tanvar, a nagy grz kirlyn segtsgvel elfoglalta Trapezuntot s csszrsgot hozott ltre Kis-zsia fekete-tengeri partjainl. Dvidot 1206-ban harc kzben megltk, amikor hatalmukat ki akarta terjeszteni a Boszporusz fl. Alexiosz azonban lt, s idvel felvette a csszri cmet, olyan dinasztit alaptvn, amely kt s fl vszzadon t fennllt, s amelyet a Trapezunton keresztlmen perzsa s keleti keresedelem tett gazdagg. A Trapezunt mgtti dombokon ezstbnyk voltak, a fvros pedig hres volt szpsges hercegnirl. Messze, nyugaton az Anglosz csald egyik fattya Epeirosz despotja lett s olyan dinasztit alaptott, amely vget vetett a Thesszalonik Montferrati-kirlysgnak. A hrom utdllam kzl a legjelentsebb az a csszrsg volt, amely Nikaiban szletett meg, s amelyet III. Alexiosz lenya, Anna hozott ltre frjvel, Theodrosz Laszkarisszal. Krlttk gylekeztek a Konstantinpolybl elmeneklt vezet polgrok. A Trkiba meneklt grg ptrirka, Kamaterosz Jnos 1206-ban meghalt, s a rgi csszri fvrosbl Nikaiba meneklt papot, Autoreianosz IV. Mihlyt vlasztottk ptrirkv. Mihly megkoronzta Theodroszt s Annt. A grgk szemben ettl kezdve Nikaia volt a trvnyes csszri kormny szkhelye. Theodrosz hamarosan kiterjesztette uralmt csaknem minden olyan biznci terletre, amely mg megmaradt zsiban. Nem sokkal tbb, mint tven v elteltvel utdai ismt Kostantinpolyban uralkodtak.

A latinok megfeledkeztek a Balkn tbbi nprl. Az Aszen fivrek olh-bolgr birodalma szvesen szvetkezett volna velk a gyllt grgk ellen. A latin csszr azonban olyan terletekre tartott ignyt, amelyeket Kalojan cr foglalt el, a latin ptrirka pedig a bolgr ortodox egyhz feletti fennhatsgot kvetelte. gy a bolgrok termszetellenes szvetsgre knyszerltek a grgkkel, s az 1205-s drinpolyi csatban Romania serege csaknem teljesen megsemmislt, Balduin csszrt pedig brtnbe vetettk, s a Balknon halt meg egy vrban. Egy pillanatra gy ltszott, hogy a bolgr cr lesz a kvetkez konstantinpolyi csszr. Balduin Henrik nev testvrben azonban a latin Keletnek is tmadt egy nagy uralkodja. Tzvi uralkodsa alatt megnyilvnul ereje s blcsessge megmentette a Latin Csszrsgot az azonnali sszeomlstl. A grg hatalmassgok vetlkedse, az egyms kztt s a bolgrokkal folytatott civakodsaik s a httrben a trkk jelenlte mind hozzjrult ahhoz, hogy a latin csszrsg 1261-ig fennmaradjon.

1204 lelkes hdti nem lthattk elre, hogy milyen hibaval lesz vllalkozsuk, s kortrsaikat is elkprztatta a hdts. A latin vilg eleinte nagyon lelkes volt. Jllehet a Cluny-beli szatirikus r, Provins-i Guido feltette versben a krdst: mirt engedlyezte a ppa, hogy keresztes hadjrat induljon keresztnyek ellen s a provanszl trubadr, Guillem Figuera keseren vdolta Rmt a grgkkel szemben elkvetett rulsrt. Amikor azonban mindezt rta, Rma ppen a provanszlok ellen hirdetett keresztes hadjratot. Nagyon kevesen vallottak hozzjuk hasonl nzetet. Ince ppa, habr voltak ktsgei a Konstantinpoly elleni hadjrat miatt, eleinte mgis rlt a trtnteknek. Balduin elragadtatott levelre, amelyben a csszr eldicsekedett Isten csodattelnek nagy s rtkes eredmnyeivel, Ince azt vlaszolta, hogy is rvendezik az rban, s fenntarts nlkli tmogatsrl biztostotta Balduint.

Nyugaton mindenfel hlaad nnepsgeket tartottak, s csak ntt a lelkeseds, amikor a francia s a belga templomokba sorban rkeztek az rtkes ereklyk. Himnuszokkal nnepeltk a nagy, istentelen vros, a Constantinopolitana Civitas diu profana bukst, amelynek kincsei immron sztszrattak. A keleti latinokat felbtortottk a hrek.

A velk rokon frankok kezn Konstantinpoly bizonyra hatkonyabban fogja segteni a keresztes hadjratok egsz stratgijt. Azt beszltk, hogy a vros eleste rettegssel tlttte el a muszlimokat, a ppa rvendezhetett, mivel a hrek szerint az egyiptomi szultnt is megrmtette Konstantinpoly bevtele.

Alaposabb meggondols utn a helyzet mr nem tnt ilyen biztatnak. A ppa ktsgei visszatrtek. Nagyszer teljestmny volt a keleti csszrsg s egyhz visszaszerzse a rmai keresztny vilg szmra, de vajon gy trtnt-e mindez, hogy hossz tvon is elnykkel jr? A pphoz egyre tbb hr jutott el s elszrnyedve vette tudomsul, hogy a vros kifosztst szentsgtr s vres esemnyek ksrtk. Mint keresztny mlyen megrendlt, s mint llamfrfi nyugtalan lett. A barbr kegyetlensg nem a legjobb mdszer volt a keleti keresztnysg megnyersre. Keser haragjban levelet rt Konstantinpolyba felsorolva s leleplezve az elkvetett kegyetlensgeket. Azt is megtudta, hogy a hdtk udvariasan felosztottk egyms kztt az llamot s az egyhzat, anlkl hogy akrcsak utalst tettek volna r, s a ppa jogait szndkosan figyelmen kvl hagytk. Ince jl ltta, hogy milyen gyetlenl prbltak j birodalmat szervezni a hdtk, s hogy a velenceiek mennyire tljrtak a keresztesek eszn. Ekkor rteslt undorral arrl is, hogy legtusa, Saint-Marcel-i Pter kiadott egy dekrtumot, amelyben feloldozta a kereszteseket az all, hogy folytassk tjukat a Szentfldre. A keresztes hadjrat gy felfedte igazi cljt, amely kizrlag keresztny terletek meghdtsa volt. Semmit sem szndkoztak tenni az iszlm ellen kzd keresztny katonk megsegtsre.

A szriai frankok rdbbentek, hogy 1204-ben nem szmthatnak segtsgre. EImlt a nyr, s a keresztesek mg mindig Konstantinpolyban voltak. Szeptemberben Amalrik kirly fegyversznetet kttt al-Adillal, mert mr tudta, hogy semmilyen erstst nem fog kapni. Hamarosan az is kiderlt, hogy az szaki latin telepek kimondottan rtanak a szriai frankoknak. Balduin csszr azzal dicsekedett Ince ppnak, hogy a Tengerentlrl sok lovag jtt el a koronzsra, s mindent megtett, hogy magnl tartsa ket. Amikor kiderlt, hogy gazdag s kellemes birtokokra van kilts a Boszporusznl vagy Grgorszgban, azon lovagok kzl, akiknek szriai birtokai muszlim kzre kerltek, egyre tbben Konstantinpolyba siettek, hogy csatlakozzanak hozzjuk. Kztk volt Tibrisi Hug, Tripoliszi Rajmund legidsebb mostohafia s Komnn Mria lenynak, Ibelini Margitnak a frje. A nyugaton l s kalandra vgy lovagok rtelmetlennek tartottk, hogy a messzi s tlzsfolt Jeruzslemi Kirlysgba utazzanak, s ott keressenek maguknak birtokot vagy gazdag rksnt. Sokkal jobb birtokok vrtak rjuk Grgorszgban. Mr Ciprus meghdtsa is elvont telepeseket Szribl. Romania meghdtsa utn a Szentfld vdelmre szinte kizrlag csak a lovagrendek regruti rkeztek Eurpbl.

Soha nem kvettek el nagyobb bnt az emberisg ellen a negyedik keresztes hadjratnl. Elpusztult vagy sztszrdott mindaz, amit Biznc hven megrztt a mlt kincseibl, s radsul egy mg l, hatalmas civilizci kapott hallos sebet, az egsz vllalkozs risi politikai ballps volt. Nem nyjtott semmilyen segtsget a palesztinai keresztnyeknek, mi tbb, megfosztotta ket lehetsges tmogatiktl, s felbortotta a keresztnysg egsz vdelmi rendszert. Ha a keresztesek kpesek lettek volna kiterjeszteni hatalmukat az egsz biznci birodalomra, amely egykor Manul volt, akkor jelentsen segthettk volna a keresztes mozgalmat, habr Biznc s a latin Szria rdekei hamarosan tkztek volna. Manul halla ta azonban Biznc terleteket vesztett Anatliban, s a latinok mg a maradkot sem tudtk mind meghdtani, a grgk megtmadsval pedig tovbb erstettk a trkket. A negyedik keresztes hadjrat kvetkezmnyekppen egyre nehezebben volt jrhat az Eurpbl Szriba vezet szrazfldi t: az utazkkal szemben a nikaiai grgk gyanakvak, a trkk ellensgesek voltak. Nyugati fegyveres csapat soha tbb nem ksrelte meg az tkelst Anatlin. A tengeri utazs sem vlt egyszerbb: az olasz hajk szvesebben szlltottak utasokat a grg szigetekre s a Boszporuszhoz, mintsem Akkonba vagy a szriai kiktkbe.

Ha a vilgtrtnelem szempontjbl vizsgljuk az esemnyeket, a kvetkezmnyek egyenesen katasztroflisak. Biznc a birodalom megszletse ta vdte Eurpt a hitetlen Kelet, a barbr szak ellen. Szembeszllt velk seregeivel, s megszeldtette ket civilizcijval. Nagyon sok vszterhes idszakot lt t, a vg mr tbbszr elkerlhetetlennek ltszott, de Biznc eddig mindent tllt. A tizenkettedik szzad vgn hossz vlsggal kellett szembenznie, hiszen az egy szzaddal korbbi anatliai trk hdts nagy krt okozott a gazdasgnak s cskkentette a munkaer-utnptlst, amelynek most kezdtek mutatkozni az els komoly jelei, mindezt pedig slyosbtotta a rivlis olasz kereskedvrosok megersdse. Biznc azonban mg visszaszerezhette volna rugalmassgt, visszahdthatta volna a Balknt s Anatlia nagy rszt, s kultrja mg vszzadokon t tretlen hatssal lehetett volna a krnyez orszgokra. Befolysa al vonhatta volna mg a szeldzsuk trkket is, akiknek a beolvasztsa felfrissthette volna a birodalmat. A Nikaiai Csszrsg trtnete megmutatta, hogy a biznciak mg nem vesztettk el letkpessgket. Konstantinpoly elvesztse azonban megbontotta a biznci vilg egysgt, melyet soha tbb nem sikerlt helyrelltani, mg akkor sem, amikor a grgk visszaszereztk fvrosukat. A nikaiaiak eredmnyei kztt meg kell emlteni, hogy sakkban tartottk a szeldzsukokat. Amikor azonban egy j, leters trk trzs bukkant fel a kivl Oszmn uralkodhz vezetse alatt, a keleti keresztny vilg mr tl mlyen megosztott volt ahhoz, hogy e tmadsnak hatkonyan ellen tudjon llni. A keleti keresztnysg irnyitsa mshova kerlt, eltvolodott az eurpai kultra mediterrn szlhelytl, s tkerlt szakkeletre, a nagy orosz sksgra. A Msodik Rma tadta helyt a Harmadik Rmnak, Moszkvnak.

A nyugati s a keleti keresztnysg kztt el lett vetve a gyllet magja. Sohasem vltak valra Ince ppa hi remnyei s a keresztesek ntelt dicsekvse, hogy vget vetettek az egyhzszakadsnak. Barbr viselkedsk olyan emlket hagyott, amelyet sohasem bocstottak meg nekik. Ksbb a keleti keresztny hatalmassgok javasolhattk ugyan a Rmval val egyeslst abban a remnyben, hogy gy egysges trkellenes frontot tudnak kialaktani, de npk nem volt hajland kvetni ket. Sohasem felejtettk el a negyedik keresztes hadjratot. Taln elkerlhetetlen volt a rmai egyhz s a nagy keleti keresztny egyhzak eltvolodsa, de a keresztes mozgalmak csak megkesertettk a kapcsolatukat, s attl kezdve, brmi is volt nhny uralkod szndka, a keleti keresztnyek szvben ez a szakads teljes, vgleges s jvtehetetlen volt.

 
Ennyien jrtak itt!!!
Induls: 2007-08-07
 
Id:
 
Szavazz!!!
Milyen a honlap?
Milyen a honlap?

kirly
szuper
nagyon j
j
elmegy
ez a honlap???
rossz
nagyon rossz
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Beszlgessnk!!!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Partneroldalak
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros