A johannita lovagrend
A rend alaptsa
A rend egy mr mkd egyhzi intzmnybl bontakozott ki Jeruzslemben. A Sancta Maria Latina bencs monostor fenntartott egy ispotlyt (azaz krhzat s menhelyet) s benne az Alamizsns Szent Jnosrl elnevezett kpolnt, az alaptvnyt, amibl az ispotly mkdtt, dl-itliai kereskedk tettk zarndokok befogadsra 1070 tjn. A provence-i (esetleg amalfi) Grard az nllsg irnyba terelte a betegellt kzssget, amelynek fontossga az els keresztes hadjrat utn megnvekedett. Grard Szent goston reguljt szem eltt tartva szerkesztett szablyzatot a kzssgnek s ezt 1113-ban II. Paszkl jvhagyta, az Ispotlyos Hzat a Szentszk kzvetlen oltalma al helyezte. Grard 1120-ban bekvetkezett halla utn a rend katonai feladatokat is elltott. Sok keresztes vitz csatlakozott hozzjuk. k vdtk a zarndokokat. – Egybknt az Ibr-flszigeten lltak csatasorba elszr a johannitk. (Grard egyszer fekete kpeny viselst rta el a rendtagoknak, amit a bal vllon fehr kereszt dsztett. A „johannita” nevet Alamizsns Szent Jnosrl vettk, aki alexandriai ptrirka volt. 556 tjn szletett Ciprus szigetn, Amathoszban. Miutn csaldjt elvesztette, vagyont sztosztotta a szegnyeknek s szent letet lt. Alexandria ptrirkja lett 608-ban. 7000 szegnyt vett nvsorba s eredmnyesen gondozta ket. 619 tjn halt meg, emlknapja janur 23.)
A Rend szervezete
Raymund Du Puy (1127-1160) irnytsval a lovagrend j szablyzatot dolgozott ki s cmerkben megjelent a most is hasznlatos nyolcg kereszt, jelezve, hogy a lovagok kezdetben nyolc klnbz kzssgbl rkeztek. (Akkor Provence, Auvergne, Franciaorszg, Itlia, Aragon-Navarra, Castilia-Len-Portuglia, Anglia s Nmetorszg fiaibl verbuvldott a rend.) Katonai tevkenysgk a Szentfldn bizonythatan 1137-tl kezddtt. Az egyhzi vezetk s uralkodk rjttek, hogy a Szentfld vdelmhez helyben llomsoz hader szksges s ez lett tbbek kztt a johannita lovagrend. A rendtagok hrom csoportba tagozdtak:
- lovagok, vagy harcosok
- papok, akik nem foghattak fegyvert,
- fegyverhordozk, betegpolk s mesteremberek.
A nagymester mellett llt a rendi tancs, rendes tancs (consilium ordinarium), amely nyolc tagbl llt, k nyolcfle gyet kpviseltek, pl. krhzgy, hadgy, hajzs, vrpts stb.,- msrszt k kpviseltk a nyolc legfontosabb nemzetet. Ruhzatuk annyiban vltozott, hogy IV. Sndor ppa (1256-1261) engedlye alapjn hadvisels kzben a lovagok pnclzatuk felett kereszttel elltott vrs kpenyt viselhettek. (A jellegzetes „mltai keresztet” csak a 14. szzad kzeptl kezdtk viselni.) A rendnek ni ga is volt, az apck az ispotlyokban ni betegek polsval foglalkoztak.
Rend trtnet
Amg a templomosok fleg francikbl verbuvldtak, a johannitk valban nemzetkzi szervezetet alkottak. 1187-ben s 1244-ben a szentfldi nagy veresgek idejn a nagymester s a lovagok mind elestek. Akkon elvesztse, 1291 utn Ciprus szigetre mentek, itt kiptettk flottjukat, majd 1306-ban Biznctl megszereztk Rodosz szigett s gtoltk az iszlm tengeri terjeszkedst. Itt 1522-ig maradtak. Hrom trk ostromot visszavertek, majd hat hnapi hsies kzdelem utn feladtk a szigetet. tmenetileg Viterboban, a ppai llamban kaptak menedket. VII. Kelemen ppa kzbenjrsra V. Kroly csszr jelkpes vi brrt, egy vadszslyom rrt felajnlotta nekik Mltt a krnyez szigetekkel s Tripolisz erdtmnnyel egytt. A johannitk 1524-ben ktttek ki Mltn, a „mhek szigetn” s ott 1530-tl berendezkedtek. Megbzhat erdtmnyeket ptettek s ltrehoztk az akkori idk legnagyobb krhzt anatmiai s orvosi fakultssal. Fnyes dicssget hozott a rend szmra az 1565. mjus 18-tl szeptember 8-ig tartott ostrom. Szolimn szultn negyvenezer katonja s ktszz hajja ostromolta a szigetet, amelyet Jean Parisot de la Valette nagymester vdett mintegy kilencezer lovaggal s nhny hajval Garcia de Toledo szicliai alkirly tzezres seregvel szintn segtett. A trk birodalom katonai hanyatlsa ekkor kezddtt. A rend mindenkori nagymesternek a nmet-rmai csszr hercegi cmet, a fmagassg (eminencis) megszltst, a ppa pedig bborosi rangot adomnyozott. Napleon 1798. jnius 10-n elfoglalta a szigetet s a rend Triesztbe tette t szkhelyt. A lovagok egy csoportja ekkor a nagymesteri cmet I. Pl orosz crnak ajnlotta fel. I. Sndor cr viszont erre mr nem tartott ignyt. Giovanni Battista Tommasi nagymester a lovagokat elszr Messinba, majd Catniba teleptette t s 1834-ben a Mltai Lovagrend vgleg Rmban telepedett le. 1991-ben a rend lehetsget kapott arra, hogy visszatrjen Mltra. (Ma kb. tzezer tagja van, t kontinensen t nagyperjelsg, hrom alperjelsg, csaknem negyven nemzeti szvetsg. Sok orszggal diplomciai kapcsolatot tartanak fenn, 1990 ta Magyarorszggal is, hivatalos kldttsgekkel kpviseltet magt az UNESCO-nl, az ENSZ Genfben szkel szervezeteinl s az Eurpa Tancsnl.) IV. Frigyes Vilmos porosz kirly 1852-ben fellltotta a rend protestns gt is.
Johannita lovag a 13. sz. elejn
|
Johannita lovag a 13. sz. vgn
|
Mltai lovag a 16. szzadban
|
Mltai lovag a 20. szzadban
|
Magyar johannitk
A Johannitk pecstje az rpd-korban
A Johannitk nagymestere ketts kereszt eltt imdkozik
II. Endre rme johannita szimblumokkal s a johannita kommenda pecstje
IV. Bla rme johannita szimblumokkal
Egy Petronilla nev nemes hlgy 1135-ben Jeruzslemben magyar ispotlyt rendezett be. Az adsvteli szerzdst a magyar remetken kvl Raymond de La Puy, a johannita rend msodik nagymestere is alrta. II. Gza s femberei 1150 krl Jeruzslemben egy zarndokhzat szereztek s ennek gondozst nhny „knonok” szerint l papra bztk. Ez a jeruzslemi kzssg kapta tulajdonul az Esztergom melletti Szentkirlyfalvt, hogy felptse a Szent Istvn kirlyrl stefanitknak nevezett ispotlyos rend hazai kzpontjt. A hromhajs templom s a hozz tartoz ispotly hamarosan elkszlt. Eredetileg ezt tartottk az els johannita, vagy keresztes konventnek magyar fldn, de ma gy ltjk, hogy nll magyar ispotlyos rend alaptsrl van sz, br a szernyebb kzssg jelz alkalmasabb lenne. (II. Gza szentfldi alaptvnynak -1147 krl – a tnyt alapos rvek felsorakoztatsval ktsgbe vonja Bozsky Pl Gerg OFM. (Keresztes hadjratok, Agap kiad, Szeged, 1995, 189. ol) A johannitk 1138-ban Szkesfehrvrott telepedtek le s Mr(Martyrius) esztergomi rsek 1156-ban rendhzat ptett szmukra. II. Gza zvegye, Eufrozina pedig tbb mint tven birtokot adomnyozott nekik.
Rendhzaik voltak az egykori kirlyi Magyarorszg terletn:
- Szkesfehrvron (itt volt magyarorszgi kzpontjuk),
- Esztergomban,
- Csurgn (1217-tl),
- judvaron (12.-13. szzad),
- Budaszentlrincen (a Csszrfrd helyn 1187 krl, ahol zleti bntalmakat is gygytottak),
- Szomolyapusztn (a 13. szzadban),
- Tolmcson (1274-es okleveles adat van rla, az ottani johannita templom 1845-ben dlt ssze),
- Szirkon (a 13.-14. szzadban),
- Sopronban (13.-15. szzadban),
- Bonyhdvarasdon,
- Gynton(13. szzadban, itteni kereszthajs templomuk alapfalait Wosinszky trta fel),
- Kaposdadn (szintn a 13. szzadban),
- Bn (a templomosoktl feloszlatsuk utn tvett, a 15. szzadig mkdhetett),
- Gyrben (az itteni rendhz 1566-ban gett le),
- Faddon (a 14. szzad msodik felben mkdtt rvid ideig),
- Szentlrincen (a templomosoktl feloszlatsuk utn tvett),
- Muraszentmrtonban (Sveti Martin na Muri) (a templomosoktl feloszlatsuk utn tvett),
- tovbb Kesztelc s Aracsa nev egykori rendhzaik is voltak a mai Tolna megye terletn, ezek pontos helye azonban nem ismert,
- s budtl szakra is volt rendhzuk, illetve
- a Nyulak szigetnek dli rszn.
Drvn tliak:
- Bla (Bela) (1304-tl),
- Pakrc (Pakrac) (1416-tl),
- Gora (Petrinja) (15. szzadban),
- Vrna (Vrana) (a templomosoktl feloszlatsuk utn tvett, egy idben ez volt a magyarorszgi kzponti johannita rendhz),
- Nekcse (Naice) (a templomosoktl feloszlatsuk utn tvett),
- Luba (Ljuba),
- Szentmrton (Bojakovina) (a templomosoktl feloszlatsuk utn tvett),
- Dubica (a templomosoktl feloszlatsuk utn tvett),
- Csicsn (ie),
- Dobsza (Dopsin),
- Dubica (Hrvatska Dubica) (a templomosoktl feloszlatsuk utn tvett),
- Hresztva (Hresno) (a templomosoktl feloszlatsuk utn tvett),
- Szentivn (Ivanec) (a templomosoktl feloszlatsuk utn tvett),
- Lesnica (Lenik) (a templomosoktl feloszlatsuk utn tvett).
Erdlyben:
(A 13. szzad vgn 30 helyen volt rendhzuk, hiteles helyknt mkdtek s az Aranybulla ht pldnya kzl egyet k riztek.) Kivlan helyt lltak az orszg vdelmben (pl. a tatrjrs idejn), kivve egy esetet. 1247-ben IV. Bltl hbrbe kaptk meg a szrnyi bnsgot, az Oltig terjed terleteket s Kunorszg egy rszt. A kirly azt vrta, hogy kivl tapasztalataikat hasznostva vesznek rszt a vdelmi rendszer kiptsben, de k ezt nem tejestettk, – nem tudni, hogy mirt. A rend az Anjou-kat (pl. Kroly Rbertet 1312-ben a rozgonyi csatban) tmogatta, Luxemburgi Zsigmondot mr kevsb. sem szimpatizlt velk. A johannitk hazai mkdsnek a trk pusztts vetett vget. |