Keresztesek,Teutonok
Keresztesek,Teutonok
A Keresztesek
 
A Teutonok
 
Lovagrendek
 
Fmen
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2025. December
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
Egrkvet
created by nutworg
 
A msodik s a harmadik hadjrat

Az els keresztes hadjrathoz fztt nagy remnyek csak rszben teljesedtek. Kelet szent helyei, Sziria fvrosval Antiochival egytt, a keresztynek kezbe kerltek; de a keresztynek uralma e tvol es vidkeken szerfltt ingatag alapokon nyugodott. A keresztesek csak a partvidket hdtottk meg; Sziria belseje a muzulmanok maradt s e vlsgos helyzetben szak, kelet s dlrl ellensg ltal krnyezve, midn minden pillanatban a legnagyobb erkifejtsre volt szksg, a hdt keresztesek erejket sztforgcsoltk. Egy birodalom helyett ngy kis llamot alaptottak s ezek viszonyt egymshoz, valamint mindenik llam bels gyeit e kivteles helyzettel ssze nem fr hbri elvek szerint szablyoztk. Nem lvn ers kzponti hatalom, a belhbor napi renden volt s az erk egyestsre mg a legvlsgosabb pillanatokban sem lehetett gondolni. Mg kevsbb lehetett gondolni az egyetrts fentartsra a grg birodalommal. Latinok s grgk kezdettl fogva mint ellensgek llottak egymssal szemben s e vgzetteljes kzdelemben kell a keleti keresztynsg buksnak f okt keresnnk. Ez tette lehetv, hogy a muzulmanok az els keresztesektl szenvedett nagy veresgek utn is fentarthattk uralmukat Kis-zsia legnagyobb rszben s ez tette ellentllsra kptelenn a legersebb keleti keresztyn fejedelemsget Antiochit s ttt hallos sebet magn a grg csszrsgon is.

Mindaddig, mg a nuzulmanok hasonl helyzetben voltak, mg mindenik nagyobb trk vros nll emirsg volt, a keresztyn llamok gyngesge nem volt feltn. Az els keresztes hadjratot kvet vtizedekben a keresztynek mg mindig tmadlag lptek fel s a muzulmn vilg megoszlst felhasznlva, a sziriai partvidk vrosait sorra elfoglaltk. Megvltozott a helyzet, midn a mohammednok kztt egy kivl frfi akadt, ki kpes volt a sziriai s mesopotmiai muzulmnok erejt egyesteni s egy kzs czlra, a keleti keresztyn llamok megdntsre irnytani.

1127-ben, a Mesopotmia szaki rszben a Tigris folyam mellett fekv Mosul vros fltt az uralmat Imadeddin Zenki nyerte el. E hadvezrnek s uralkodnak egyarnt kivl fejedelem gyzelmes harczokban egyestette elbb a mesopotmiai szeldzsuk fejedelemsgeket, azutn a sziriai emirsgeket is hatalma al vetette. 1144-ben a keleti keresztynsg elbstyjt, a mohammedn vilgba mintegy bekelt Edesst, ostrom al vette. A keresztyn lakossg kemnyen vdelmezte a vrost, de a szomszd Antiochitl vrt segtsg elmaradt s mieltt a tvoli Jeruzslembl kldtt hader megrkezett volna, a trkk a vrost rohammal elfoglaltk.

Edessa eleste mly fjdalmat keltett Nyugat-Eurpban. A keleti keresztynek srget seglyt krtek s felhivsukat els sorban honfitrsaikhoz, a franczikhoz intztk. Az askesis sokat vesztett ugyan mr rgi erejbl, a szent-szk tekintlye sem volt oly mlyrehat, mint II. Orbn korban, de a nyugoti keresztynsg lelki letnek igazi irnyadja, Clairvaux aptja, Szent Bernt melegen felkarolta a keleti keresztynek gyt s hatalmas szzata ismt mozgsba hozta a nyugoti vilgot. VII. Lajos franczia kirly, kinek lelkiismerett a vitryi mszrls terhelte, hol egy templomot az oda meneklt tbb szz fre men tmeggel egytt felgetett, mr 1143-ban felvette a keresztet. F tancsadja, Suger szt.-denysi apt, ellenezte ugyan e vllalatot, de a kirly a Vezelayben tartott nagy zsinaton (1146), melyen Francziaorszg legkivlbb bri megjelentek, Szent Bernt sznoklatainak s a ppa intsnek engedve, ismt fogadalmat tett. A lelkeseds a vezelayi zsinaton pen oly nagy volt, mint Clermontban. Ismt felhangzott Szent Bernt beszde utn a rgi jelsz: «Isten gy akarja» s a clairvauxi apt, miutn a kszletben lev kereszteket kiosztotta, mg ruhjt is szttpte, hogy a keresztes hborura jelentkez nagy tmeget a szent jelvnynyel ellthassa.

Vezelaybl Szent Bernt a ppa megbzsbl Nmetorszgba utazott, hogy a nmet nemzetnl mg eddig szunnyadozott vallsos lelkesedst lngra lobbantsa. Mindentt nagy lelkesedssel fogadtk s a speieri birodalmi gylsen (1146. karcsony nnepn) kesszlsval a keleti vllalattl mindeddig idegenked III. Konrd nmet kirlyt is magval ragadta. A kirly pldjra szmos nmet fr felvette a keresztet, kztk a fiatal svb herczeg, a ksbbi Barbarossa Frigyes csszr s ezek pldjra a kznp nagy tmege sietett szintn rszt venni a szent vllalatban. Egsz Nmetorszg fegyverkezett, csakhogy a szsz keresztesek, Szent Bernt jvhagysval, fegyvereiket nem a mohammednok, hanem az Elbe mellki pogny vendek ellen fordtottk.

Az Edessa elestnek hrre elidzett mozgalom ily formn risi hullmokat vert fel s Szent Bernt, ki a speieri jelenetet, midn Konrd kirlyt a kereszt felvtelre brta, a csodk csodjnak nevezte, megelgedssel tekinthetett a kivvott sikerre, mely legmerszebb remnyeit messze fellhaladta. Ha mr az els keresztes hadjrat oly nagy eredmnyeket rt el, mit nem lehetett ez ujabb vllalattl vrni, melynek vezetsre a keresztynsg kt leghatalmasabb kirlya vllalkozott s melyben a rsztvevk szmt tbb mint szzezer lovagra s tbb mint 900.000 kznsges zarndokra becsltk. Csakhogy mindkt uralkod jelentktelen ember volt, Gottfried szinte mly vallsossga s Boemund merszsge s tallkony szelleme nlkl, s a mi nem kevsbb vgzetesnek bizonyult, hinyzott a keresztesek tborban az egyetrts. A normannokat a grgktl elvlaszt ellentt s gyllet tszllott a keresztesekre is. VII. Lajos s a franczik a normannok prtjra llottak, viszont Konrd nmet kirly a grgkkel rokonszenvezett. Roger siciliai kirly a tengeri tat ajnlotta, viszont Mnuel grg csszr a byzanczi birodalmon s Kis-zsin tvezet szrazfldi tat srgette. Roger mg azt is felajnlotta, hogy a franczia kereszteseket Apulibl a maga hajin tszlltja Sziriba s mg lelmiszerekkel is elltja, de mivel Konrd a grg bartsgrt az els keresztesek tjt vlasztotta, a franczia kirly, hogy a nmet keresztesektl teljesen el ne vljk, a siciliai udvar ajnlatt visszautastotta. A normannok most mitsem trdve tbb a keresztes hadjrat sorsval, megtmadtk a grg birodalmat. Elfoglaltk Korfut, s kiraboltk Korinthus s Theba vrosait. E hrre Mnuel flbeszaktotta gyzelmes kis-zsiai hadjratt, a szeldzsukokkal 12 vi fegyversznetre lpett s egsz erejvel a gyllt normannok ellen fordult. Ily krlmnyek kztt a keresztes hadjrat eredmnytelensge elre el volt dntve.

Elszr a nmetek indultak tnak 1147. juniusban a gylekezs helyl kitztt magyar hatrrl. Magyarorszgon s Szerbin minden nehzsg nlkl thatoltak, de mr Thrciban s magban Konstantinpolyban is rablsaik miatt ismtelt sszetkzsbe jutottak a grgkkel. Mnuel csszr, hogy kellemetlen szvetsgeseitl megszabaduljon, sietett ket az zsiai partra szlltani. Konrd s a nmet urak, hogy fogadalmuk teljestsn mihamarabb tlessenek, a helyett, hogy a franczikat bevrtk volna, az els keresztesek tjn, Phrygin keresztl akartak tat trni Edessa fel. A fegyelmezetlen nagy tmeg iszony lassan haladt elre, Dorylaeumot, hov az els keresztesek Nicaebl ngy nap alatt jutottak, csak nyolcz napi menet utn, teljesen kimerlve s irtzatos rendetlensgben rtk el. Itt mr a knny trk lovassg fogadta ket s miutn a nehezen mozg, teljesen vasba ltztt nmet lovagok a frge lovasokkal szemben veresget szenvedtek, Konrd visszatrsre hatrozta el magt, hogy a kzeled franczikkal egyesljn. A visszavonuls a veresget teljess tette s a hadsereg teljes feloszlsra vezetett. A nmet zarndokok az hsgtl gytrve szzanknt hullottak a szeldzsukok csapsai alatt s oly rmlet szllotta meg a tbort, hogy minden rend felbomlott s mindenki meneklt, a merre ltott. Nicaeban visszarkezve, a nmet keresztesek legnagyobb rsze visszatrt hazjba s csak kevesen csatlakoztak Konrd kirlylyal az idkzben megrkezett franczikhoz.

A nmetek veresgnek hrre VII. Lajos s a franczia urak nem mertek a Kis-zsin keresztl vezet egyenes ton haladni, hanem a biztosabbnak vlt kis-zsiai partvidken maradtak. Smyrnn s Ephesuson keresztl minden nagyobb nehzsg nlkl eljutottak Laodiceig. Innen, elhagyva a partot, a flsziget belsejbe nyomultak, hogy a dli part mentn fekv Attalit elrjk. A hegyes vidken, a szeldzsukok ltal lpten nyomon hborgatva, tbb zben nagy bajba jutottak, maga Lajos kirly is egy zben letveszlyben forgott; de vezetik, a templomos lovagok, megtantottk a franczia lovagokat, hogy zrt sorokban, oszlopokat alkotva haladjanak, s nagyobb vesztesg nlkl Attaliba rkeztek. Itt azonban, mivel a lovak szmra takarmnyt nem kaptak, lemondottak a szrazfldi trl s a grg csszrtl krtek hajkat, hogy Sziriba evezzenek. Tbb heti vrakozs utn a grg hajk megrkeztek, de nem elegend szmmal, s csakis a lovagok kaptak helyet. A kznp, a tbor nagy tmege, tovbb folytatta az tat s csaknem mindnyjan oda vesztek.

A tengeren Sziriba rkezett lovagok – a nagy keresztes hadseregnek romjai – rszint Jeruzslemben, rszint Antiochiban gylekeztek (1148) s a keleti keresztynekkel egyeslve, mg mindig tekintlyes hadert jelentettek. Miutn idkzben Nureddin, Imadeddin Zenki fia s utda Edesst fldig leromboltatta, a keresztesek a jeruzslemiek indtvnyra Damaskus elfoglalst tztk ki a hadjrat czljl. Kelet e hres vrosa, a sziriai sivatag csodaszp oasisa, fggetlen emirsget alkotott, s emirjei a moszuli szultnok nvekv hatalmtl fltve nllsgukat, a jeruzslemi kirlysggal mindeddig bartsgos viszonyban llottak. A mily hibs volt politikai tekintetben a hadjrat, p oly siralmas volt kimenetele. A jeruzslemi lovagok a franczia s nmet lovagokkal egyeslve, az els rohamra elfoglaltk a vros nyugoti oldaln elterl kerteket s ltetvnyeket, de mg a nyaralkat fosztogattk, idt engedtek az emrnek, hogy a vrosnak az ltetvnynyel fdtt s falakkal legkevsbb vdelmezett rszt eltorlaszolja s hamarosan megerstse. Most mr a vrost rendes ostrom al kellett venni. Ezalatt rtesltek a keresztesek, hogy Nureddin nagy hadsereggel a vros felmentsre kzeledik. A jeruzslemiek attl tartva, hogy Nureddin Damaskust, ha felszabadtja, a maga szmra fogja megtartani, azon voltak, hogy az ostrom folytatst megakadlyozzk. Rbirtk teht a kereszteseket, hogy tborukat elhagyva, dlkelet fell ksrtsk meg a vros ostromt. Ez oldalon azonban a vros kemnyen meg volt erstve, s a kopr, forr sivatagban mg tbort sem lehetett tni. A keresztes hadsereg knytelen volt visszavonulni.

Ezzel vgzdtt a msodik keresztes hadjrat. Konrd s Lajos visszatrtek Eurpba s a keresztyn vilgot mly fjdalommal vegylt csodlkozs fogta el, hogy annyi szzezer ember teljesen hiba ldozta fel lett. Nmelyek ezt annak tulajdontottk, hogy a kereszteseket nem igazi vallsos okok vezettk a szent hadjratra, «nmelyek csak kivncsisgbl mentek keletre; msok, kik otthon nagy nyomorban ltek, csak azrt akartak a keresztyn nvnek akr ellensgei akr bartai ellen kzdeni, hogy nyomorusgukon segtsenek; msok ismt hitelezik ell futottak, vagy a szolglat ell, melyre ktelezve voltak, vagy a bntets ell, melyet bneikkel kirdemeltek. Vajmi kevs volt azoknak szma, kik trdeiket nem hajtottk meg Baal eltt, kiket jmbor czl vezetett.» Msok ismt a hadjrat kudarczt a grgk csalrdsgnak, vagy a keleti keresztynek rulsnak tulajdontottk. Azt beszltk, hogy Anar damaskusi emir nagy pnzsszeggel megvesztegette a jeruzslemieket. 250.000 aranyat fizetett nekik, de megcsalta ket, mert valdi arany helyett megaranyozott rzpnzt kldtt.

A szerencstlen msodik keresztes hadjrat kvetkezmnyei vgzetesek lettek a keleti keresztyn llamokra nzve. A nyugoti keresztyn vilg e csaps ltal elszdtve j idre lemondott e tvoli, annyi emberldozatot kvetel vllalatokrl, a mohammednokat pedig a kivvott sikerek nrzettel tltttk el s a tmad hbork folytatsra sztnztk. Az edessai fejedelemsg megsemmistse utn Nureddin azonnal az antiochiai s a jeruzslemi llamok ellen fordult. A fvros kivtelvel csaknem az egsz antiochiai fejedelemsget elfoglalta, az Anab kzelben vvott tkzetben (1149. junius 29.) tnkre verte az szak-sziriai keresztyneket – maga Rajmund antiochiai fejedelem is a csatatren maradt – s hdtsait a sziriai tengerpartig terjesztette ki.

Mg e nagy csaps sem volt kpes a keleti keresztyneket egyetrtsre birni. Antiochia, Tripolis s Jeruzslem, mind a hrom asszonykormny alatt, a legnagyobb zavarba merltek. Antiochiban Rajmund zvegye Constantia, a brkkal, Jeruzslemben Meliszanda kirlyn fival; III. Balduinnal, Tripolisban Hodierna grfn frjvel, Rajmunddal folytattak botrnyos czivdst s idkznknt polgrhbort. Javuls csak 1152-ben llott be, midn III. Balduin Jeruzslemben a kormnyt anyja kezbl kiragadta. E vitz s erlyes uralkod 1153-ban nyolcz hnapi ostrom utn elfoglalta Askalont, az egyiptomiak utols birtokt Sziriban s nyilt csatban is fnyes gyzelmet aratott Nureddin fltt, ki idkzben Damaskust elfoglalva, a jeruzslemi kirlysg kzvetlen s veszlyes szomszdja lett. E gyzelmek ismt felemeltk egy idre a jeruzslemi kirlysg tekintlyt, de szakon a trkk s grgk ltal sszetrt Antiochia jelentsgt rkre elvesztette. A keresztynsg gyt keleten mr csak a jeruzslemi kirlysg tartotta fenn s nemsokra ennek helyzete is – jrszben pen a keresztynek oktalan politikja miatt – menthetetlenn lett.

Bouilloni Gottfried askaloni gyzelme ta a jeruzslemi kirlysg dlrl Egyiptom fell bkt lvezett. A Fatimidk egyiptomi birodalma mr rg elvesztette hdt, terjeszked erejt; a khalifk, mint a bagdadiak, rnyk uralkodk lettek, a hatalmat knytelenek voltak a vezreknek engedni t s a birodalom erejt a tbornokoknak a vezri mltsgrt folytatott cselszvnyei s kzdelmei emsztettk fel. Mita Nureddin Mesopotmit s Szirit hatalma al egyestve, szkhelyt Damaskusba tette t, a Fatimidk s a szeldzsuk trkk kzt fenll vallsi ellenttnl fogva az egyiptomiak s a jeruzslemi keresztynek egymsra voltak utalva a Nureddin rszrl mindkettjket egyformn fenyeget veszedelemmel szemben. Midn Nureddin az Egyiptomban kitrt zavarokat fel akarta hasznlni, hogy befolyst a Nilus vlgyre is kiterjeszsze, jeruzslemiek s egyiptomiak egyirnt felismertk a politikai helyzetet s egy ideig e szerint cselekedtek.

Az egyiptomi nagyvezr, Saver, vetlytrsai ltal elzetve, Damaskusba meneklt s Nureddintl tmogatst krt. Nureddin engedett a krsnek s egyik embert, Sirkuht, hadsereggel Egyiptomba kldtte. A trk segtsggel Saver visszanyerte a hatalmat, de midn Sirkuh arra akarta knyszerteni, hogy Nureddinnek meghdoljon, Saver oltalmazi ellen segtsgrt a jeruzslemi keresztynekhez fordlt. Amalrich jeruzslemi kirly, ki btyjt III. Balduint 1162-ben kvette a trnon, lovagjaival Egyiptomba sietett s az egyiptomiakkal egyeslve Sirkuht visszavonulsra knyszertette (1164.). Ugyanezen eset ismtldtt hrom v mulva 1167-ben. Jeruzslemiek s egyiptomiak a msodszor is Egyiptomba trt Sirkuht msodszor is kiztk, csakhogy most a pnz s zskmnyvgy ltal elszdtett jeruzslemiek nem elgedtek meg a Saver ltal nekik fizetett vi 100.000 aranynyal. A Jnos lovagok sztnzsre, kik zillt pnzgyi viszonyaikat az egyiptomi zskmnynyal akartk rendbe hozni, 1168-ban megrohantk Egyiptomot, hogy e gazdag, de tehetetlen orszgot kizskmnyoljk. Ez oktalan politika kvetkezmnye az volt, hogy a ktsgbeesett Saver eddigi ellensghez, Nureddinhez fordult seglyrt, s hogy krst hatsosabb tegye, rbirta a kairi khalift, Aladhidot, hogy ez a vgs szksg jelzsre felesgeinek hajfrtjeit kldje Nureddinhez a kvetkez izenettel: «Az asszonyok, kiknek hajfrtjeit kldm, esedeznek hozzd, mentsd meg a gyalzattl, mely ket a frankok rszrl fenyegeti».


Amalrich kirly lombullja.

Nureddin most harmadszor kldtte Sirkuht Egyiptomba; ez zben vlogatott tekintlyes hadervel. Amalrich meg sem ksrtette az ellentllst; kardcsaps nlkl visszavonult s Sirkuh most mr csakugyan ura lett a Nilus vlgynek, Savert kivgeztette s midn nem sokkal utbb meghalt, unokacscsre, Ejub fira, Szaladinra szllt a hatalom. Szaladin a khalifa halla utn – lltlag maga gyilkolta meg – a khalifasgot eltrlte (1171) s felhasznlva a Nureddin halla utn vezrei kztt kitrt viszlyokat, megszerezte az uralmat Sziria s Mesopotmia fltt is s felvette a szultn czmet. Benne a keresztynek oly ellenflre talltak, ki tehetsg s hatalom s gy veszlyessg tekintetben Zenkit s Nureddint messze tlhaladta. Szletett uralkod volt, felruhzva a szv s elme legszebb tehetsgeivel, buzg vallsossga mellett emberies gondolkodssal, kitn hadvezr, kivl szervez, prtfogja a tudomnyoknak s mvszeteknek.


Szaladin pnze.
Vertk Kairban, 1190-ben. Felirata, az els oldal kzepn: Achmed imm (khalifa). A bels krben: Nincs isten Allahon kivl. (A khalifa czmnek folytatsa: Abu’l-Abbsz en-Nszir li-din Allh, az igazhitek uralkodja. Kls kr: Az irgelmes Allah nevben vertk ezt a dinrt el-Kahirban (Kairban), 586-ban. A htlapon, kzbl: Juszf Ibn Eijb. A bels krben: Tele, – a kirly – fontos – Szald ed-din. Kls kr: Mohammed Allah prftja. Ez kldte ltala a vezetst s az igaz vallst, hogy uralkodv tegye mind a vallsok fltt. Allah ldsa rajta.
Eredeti nagysg. A berlini kir. remgyjtemnyben.

A jeruzslemiek rmlettel lttk a hatalmi viszonyok ezen talakulst, de nem volt btorsguk s nem is lett volna erejk hozz, hogy a keresztyn llamot hrom oldalrl krlfog s megsemmistssel fenyeget, j nagyhatalom fejldst megakadlyozzk. Amalrichot 1173-ban tizenhrom ves fia, a beteg IV. Balduin kvette a trnon, kinek nevben Rajmund tripolisi grf vezette a kormnyt, e veszedelmes idknek megfelel erly nlkl. A rgi hadi ernyek nem tntek el a keresztyn lovagoknl, rettenthetetlen btorsguk mg ezutn is tbb zben gyzelemre vezette ket, de az egyetrts s politikai belts hinya a gyzelmeket is termketlenekk tette. Midn 1178-ban Szaladin a jeruzslemi kirlysgot megtmadta, a pnczlos lovassg ellenllhatlan rohama mg egyszer fnyesen rvnyeslt; a ramlehi tkzetben a keresztynek sszezztk a mohammedn knny lovassgot. Szaladin is a legnagyobb veszlyben forgott. De a jeruzslemi kirlysg szaki hatrt fenyeget Banias ostroma nem sikerlt, s a vigyzatlan, elbizakodott lovagokra a Jordn mellett Szaladin rzkeny csapst mrt (1179.). 1182-ben fegyversznetre lptek, melyet az 1183-iki dnt eredmnyre nem vezet kzdelmek utn 1184-ben megjtottak. Mig most Szaladin El-zsiban terjesztette hatalmt, az aleppi emirt s az ikoniumi szultnt fenhatsgnak elismersre knyszertette, a jeruzslemi kirlysgot a trnvltozsok s prtkzdelmek gyngtettk. 1185-ben a beteges IV. Balduin elhalt s a korona nvrnek, Sybillnak els frjtl, Montferrati Konrdtl szletett kiskor fira, V. Balduinra szllott. A kormnyzi hatalmat Sybilla msodik frjnek, Lusignan Guidnak mellzsvel ismt Rajmund tripolisi grf vette t. Azonban V. Balduin mr 1186-ban elhalt, s miutn az uralkod csald ni ga is kihalt, a lovagok egy rsze a kormnyz Rajmundot, a msik rsze Lusignan Guidt kivnta a trnra emelni. Trvnytelen vlasztssal Lusignan Guid nyerte el a koront, de Rajmund mint az j kirly engesztelhetlen ellensge vonult vissza Tripolisba. E vlsgos pillanatban, midn a meggynglt kirlysgban mg az egyetrts is hinyzott, idztk el magok a keresztynek Szaladin jabb tmadst s a jeruzslemi kirlysg bukst.

Lusignan Guid, mihelyt a trnra lpett, sietett az eldje ltal Szaladinnal kttt fegyversznetet megersteni, de arra nem volt elg tekintlye, hogy azt alattvalival is tiszteletben tartassa. Chtillon Rajnld, egy vakmer, rablkalandra mindig ksz lovag, mitsem trdve a fegyversznettel, a Jordnon tl fekv ers Krak vrbl, mely a Sziribl Arbiba vezet uton uralkodott, megrohant s kirabolt egy mohammedn karavnt. A karavnnal utazott Szaladin nvre is. Szaladin azonnal a kr megtrtst s a rabl lovag megbntetst kvetelte. Lusignan Guid nem mert hatalmas hbrese ellen fellpni, mire Szaladin megeskdtt, hogy maga fog elgttelt venni s a rablt, ha kezei kz kerl, sajt kezvel fogja levgni. Mindentt kihirdette a szent hbort s mg mieltt sszes haderi megrkeztek volna, a Holt-tengernl llst foglalt, hogy Chtillon Rajnld portyzsainak tjt vgja. 1187 juliusban sszpontostott hadaival megrohanta a jeruzslemi kirlysgot s Tiberiast ostrom al vette.

A nagy veszlylyel szemben a keresztynek is egyesltek. Lusignan Guid s a tripolisi grf kibkltek s mg Boemund antiochiai fejedelem is elkldtte fit, Rajmundot, tven lovaggal a fenyegetett jeruzslemi kirlysg tmogatsra. Tiberistl nyugotra gylt ssze a keresztyn hadsereg: ezer knny fegyverzet ijsz, 18.000 gyalog s 2000 lovag pomps fegyverzetben. Rajmund tripolisi grf, tekintettel a tikkaszt hsgre, az tkzet kikerlst javasolta, de a kirly a templomos lovagok nagymesternek tancsra rgtni tmadsra hatrozta el magt. Julius 4-n kora reggel Lubia falunl Tiberistl nyugatra a keresztynek megkezdettk a tmadst. Nehz lovassguk most is a rgi ervel kzdtt, rohama sztszrta a knny mohammedn lovassgot, de Szaladin jra meg jra sszeszedte embereit s a flnapi kzdelemben kifradt lovagok, lemondva a gyzelemrl, br nem verettek meg, visszavonultak szak fel s Hattin falu mellett egy dombon tttek tbort. Szaladin azonnal krlfogta ket s msnap julius 5-n dnt tmadsra vezette a mohammednokat. Rajmund tripolisi grf s az antiochiai herczeg nhny lovaggal ttrtk az ellensg sorait s megmenekltek, de a tbbiek vagy levgattak, vagy fogsgba kerltek. Ez utbbiak kztt voltak Guid kirly, cscse Amalrich, a templomos lovagok nagymestere s a bkebont Chtillon Rajnld is. A csata utn Szaladin maga el vezettette a fogoly lovagokat. A kirlyt vigasztalni igyekezett a szenvedett csaps fltt, s frisstvel kinlta meg, de Rajnldnak szemre hnyta rablsait s eskjhez hven sajtkezleg szurta le.

Hasonlkpen kivgeztette a templomos lovagrend nagymestert a fogoly templomos s Jnos lovagokkal egytt, mivel ezeket, mint az iszlm eskdt ellensgeit, a mohammedn aszaszinokkal egyenlknek tartotta. A fogoly nemeseket Damaskusba kldtte, a kznsges foglyokat rszint lelette, rszint eladatta.

Mg e nagy csaps ltal elszdtve, a keresztynek fejket vesztettk, Szaladin gyorsan kizskmnyolva gyzelmt, diadalrl-diadalra haladt. Seregei elrasztottk a jeruzslemi kirlysg terlett s egymsutn foglaltk el a vrosokat s a lovagok vrait. Rvid kt hnap alatt Beirut, Sidon, Khaifa, Caesarea, Joppe, Askalon s a sziriai tengerpart legnagyobb s leggazdagabb vrosa, Akkon, a szaracznok hatalmba kerltek. Mr csak Tyrus s Jeruzslem maradtak a keresztynek kezben. Szaladin elszr Tyrust vette ostrom al, de midn a Montferrati Konrd ltal vezetett s lelkestett vdk trhetetlen btorsgrl meggyzdtt, hirtelen Jeruzslem ellen fordult s nhny napi ostrom utn 1187. oktber 2-n a szent vrost megadsra knyszertette. A keresztyn lakosok szabadon elvonulhattak, de tartoztak vltsgdjat fizetni, 10 aranyat egy frfirt, 5 aranyat egy nrt, 2 aranyat a nagyobb, egyet a kisebb gyermekekrt s 3000 aranyat a szegnyekrt. A templomokrl levettk a kereszteket, a harangokat szttrtk s a rgi mecseteket ismt a mohammednok foglaltk el. Szaladin storban rmsugrz arczczal fogadta hveinek szerencsekivnatait s gazdag ajndkokat osztogatott ki. «A trombitk harsogtak, mindnyjan rmknnyeket srtak, mindnyjan alzattal Allhnak tulajdontottk a sikert, minden szj az r dicsrett zengette» – mondja az arab trtnetir.

A mily nagy volt a mohammednok rme Jeruzslem eleste fltt, p oly nagy volt e hr hallatra a nyugoti vilg fjdalma s ktsgbeesse. Az els hrt a keresztynsget rt nagy csapsrl III. Orbn ppa kapta 1187. oktber 18-n, pen akkor, midn I. Frigyes csszrt tokkal kszlt sjtani. A lesjt hr megtrte a klnben is beteg fpapot; kt nap mulva, okt. 20-n elhalt s utda VIII. Gergely, httrbe szortva a csszrsggal fenforg ellentteket, minden trekvst a keleti keresztynek felsegtsre, egy j keresztes hadjrat szervezsre irnytotta. A keresztyn fejedelmekhez intzett kriratban ht vre vilgbkt parancsolt, bjtt s nyilvnos imkat rendelt el s mindazoknak, kik a keresztet felveszik, adssgaik rendezst s ltalnos bnbocsnatot helyezett kiltsba. Hasonl buzgsgot fejtett ki a keresztes hadjrat rdekben utda III. Kelemen s a szent-szk fradozsnak sikerlt az 1097-ki s 1147-ki vllalatokat terjedelemben fellhalad mozgalmat kelteni fel. Csaknem az egsz keresztyn vilg fegyvert fogott a keresztynsg gyn ejtett srelem megtorlsra.

Rvid idkzben egyms utn hrom uralkod vette fel a keresztet. Barbarossa Frigyes rmai nmet csszr, ki hossz, nagy tettekben gazdag uralkodst egy kzpkori rmai csszrhoz mltan e szent vllalattal akarta megkoronzni, Flp gost franczia s Rikhrd angol kirly. A rgebbi keresztes hadjratok tapasztalatain okulva, a szegny embereket kizrtk a hadseregbl s csupn jl felfegyverzett, nmi vagyonnal elltott embereket, tbbnyire lovagokat s ezek szolgit s kisrit vittk a hadjratra. Frigyes, miutn megelzleg III. Bla magyar kirlylyal, a konstantinpolyi csszrral s az ikoniumi szultnnal megegyezett, 1189. tavaszn ltal indult el Regensburgbl a keresztesek ln a kereszteshadak rgi szrazfldi tjn kelet fel. Az egsz nmet hadsereget, melynek azonban egy rsze, nevezetesen az szaknmetek, tengeren igyekeztek a szr partokat elrni, 100,000 fre tettk. A csszrtl szigor fegyelemben tartott nmet hadsereg akadly nlkl thaladt Magyarorszgon, de a grg csszrsg terletn nagy nehzsgekre bukkant. A grgk vonakodtak lelmi szereket szolgltatni s Izsk csszr, ki kevssel elbb Szaladinnal szvetsget kttt, rtestette a nmeteket, hogy csak azon esetben engedi ket tovbb, ha kell szn kezest lltanak s sziriai hdtsaiknak felt elre is tengedik neki. A felingerlt nmetek ekkor fegyvert fogtak s csak miutn Filippopol s Drinpoly elfoglalsa utn egsz Thrcit megszllottk, sikerlt a grgkkel kiegyezni. 1190. mrczius vgn a nmet hadsereg tkelt a Hellespontuson zsiba s dlkeleti irnyban haladt Ikonium fel, melynek szultnjval, Kilidzs Arszlnnal Frigyes a megelz vben szvetsgre lpett a kzs ellensg, Szaladin ellen. tjok a megelz vekben a grgk s szeldzsukok kztt vvott harczokban elpuszttott terleteken vezetett keresztl, s nagy fradsggal, lovaik nagy rsznek elvesztse utn, rkeztek az ikoniumi szultnsg terletre. Itt azonban bartok helyett ellensgekre akadtak. – Idkzben ugyanis Kilidzs Arszln elhalt s fiai Szaladinnal szvetkezve, fegyvereiket a keresztesek ellen fordtottk. Kimondhatatlan nehzsgek kztt, hsggel s a tbort minduntalan krlrajz trk lovasokkal kzkdve, rkeztek a nmetek Ikonium falai al s mg a sereg egy rsze a csszr szemlyes vezrlete alatt a trk hadsereg tmadst diadalmasan visszaverte, a msik rsz a vrost rohammal elfoglalta. (1190. mjus 18.). Nhny napi pihens utn a nmet hadsereg folytatta tjt dlkelet fel s a Tauruson thaladva, bartsgos terletre, a ciliciai rmnyek fldjre rkezett. Itt azonban ptolhatatlan vesztesg rte a kereszteseket. Az agg csszr, kinek tekintlye a hadsereget minden nlklzsek kztt sszetartotta, midn a Szlef folyn t akart kelni, a hullmokban lelte hallt. A csszr hallval eltnt a nmet hadsereg ltet s sszetart szelleme. Sokan azonnal elhagytk a tbort s visszatrtek Eurpba. A tbbiek az elhunyt csszr finak, Frigyes svb herczegnek vezrlete alatt eljutottak Antiochiba, hol a pestis legnagyobb rszket srba vitte. Frigyes svb herczeg betegen, a sereg sznalmas romjaival, rkezett a keresztynek ltal ostromolt Akkon falai al. Kevs ideig vehetett rszt az ostromban, a pestis t is elragadta s a nmet hadsereg csaknem teljesen feloszlott.


I. Frigyes csszr kszobra.
A bajororszgi szent Zeno zrda keresztfolyosjban 1170–90 krl kszlt.

A franczia s angol kirlyok csak 1190-ben indultak tnak oly elzmnyek utn, melyek a kzs vllalat kimenetelre kevs jt igrtek. E kt uralkodt ers ellenttek vlasztottk el, melyeket a vallsos lelkeseds s a keresztynsg kzs rdeke egy pillanatra httrbe szorthatott, de ki nem egyenlthetett. Rikhrd nemcsak angol kirly volt, hanem Francziaorszg nagyobb, nyugoti rsznek ura s e franczia tartomnyok utn Flp gost franczia kirlynak hbrese. E trhetetlen helyzetbl, melyben a hatalmasabb a gyngbbnek volt alrendelve, mindkt fl szabadulni igyekezett. A franczia kirly termszetes politikja volt az angol kirlyt francziaorszgi birtokaibl kiszortani, viszont az angol kirly arra trekedett, hogy Francziaorszg egsz terletnek megszerzsvel a franczia s angol koronkat a maga fejn egyestse. Innen azok a kzdelmek, melyek a XII. szzadban a kt orszg trtnett betltik. Midn Jeruzslem elvesztsnek hre Eurpba rkezett, Flp gost hborban llott II. Henrik angol kirlylyal. A ppa felhivsra az ellenfelek kibkltek s felvettk a keresztet (1188. janur), de ismt sszevesztek s ismt megkezdettk a hbort. E kzben elhalt II. Henrik s fia Rikhrd bkejobbot nyjtott a franczia kirlynak. Mindkt orszgban nagy buzgsggal hirdettk a keresztes hadjratot s a hbor kltsgeinek fedezsre megadztattk a szent vllalatban rszt nem vevket. Mindenki tartozott jvedelmnek egy tizedt befizetni s ez adt Szaladin tizednek neveztk. Kzs megegyezssel a biztosabb tengeri tat vlasztottk s tallkozsi helyl Messint tztk ki.


Oroszlnsziv Rikhrd alakja egy pecsten.
Demay utn.

1190. szn mindkt hadsereg Messina falai alatt tborozott, de a helyett, hogy rgtn Sziria fel eveztek volna, az egsz telet Siciliban tltttk. Mr itt kitnt, hogy a nagyravgy, eszlyes, rdekeirl soha meg nem feledkez franczia kirly s a kalandokat keres, fenhjz Rikhrd, a kbor lovagok eszmnykpe, nem frnek ssze. Csekly ok miatt, mert a messinaiak egy angol katont megvertek, czivds tmadt az angol keresztesek s a messinaiak kztt s midn az utbbiak vrosuk kapuit bezrtk, Rikhrd a vrost ostrom al vette s elfoglalta. Ekkor neveztk el lltlag a messinaiak a vitzi btorsgban s zskmnylsban vi kzl egyformn kivl angol kirlyt Oroszlnszivnek. Flp gost, br ttlen nzje volt az esemnynek, szintn rszt kvetelt a zskmnybl s midn azt nem kapta meg, felajnlotta szvetsgt a siciliai kirlynak az angolok ellen. Cselszvnyekkel s szemrehnysokkal eltlttt nehny hnap utn, midn mr a lovagok, kik pnzket elkltttk, zugoldni kezdettek, 1191. tavaszn Flp gost a franczikkal hajkra szllt s az angolokat htrahagyva, egyenesen Akkon fel evezett.

Pr htre a franczik tvozsa utn vgre Rikhrd is elhagyta Sicilit. tkzben vihar lepte meg s nehny hajjt a szl a cyprusi partokra vetette. Komnenos Izsk, ki a szigeten Konstantinpolytl fggetlenl uralkodott, a partra vetett angol zarndokokat kirabolta. Rikhrd, ki a zsarnoksgrl hires bitorlt, mint a keresztesek ellensgt s Szaladin szvetsgest gyllte, csapatait partra szllitotta s huszont nap alatt az egsz szigetet meghdtotta. A lakosok birtoknak felt elvette s a sziget vdelmvel megbzott lovagok kztt hbrek gyannt kiosztotta. A vrosokban s vrakban rsget hagyott htra s miutn intzkedett, hogy a szigetrl hadserege szmra lelmiszereket szlltsanak, Sziriba tvozott, hol a r rg vrakoz, t a Messis gyannt dvzl keresztesekkel Akkon falai alatt egyeslt.

A harmadik keresztes hadjrat vitzei a keleti keresztyneket ktsgbeejt llapotban talltk. Mg csak Tyrus, Tripolis s Antiochia daczoltak a trkkel s a keleti keresztynek viszlykodsa mg a hallos veszedelemben sem sznt meg. A trk fogsgbl 1189 tavaszn kiszabadult Lusignan Guid kirly s Montferrati Konrd, Tyrus hs vdelmezje, hallos ellensgekknt llottak szemben. Guid Tyrusban akarta bevrni az Eurpbl jv segtsget, de Konrd, ki a vrost a maga szmra akarta megtartani, elutastotta. Ekkor Guid, ki minden ron egy kikt vros birtokba akart jutni, csekly hadervel a kemnyen megerstett Akkont vette ostrom al (1189 augusztus). Szaladin sietett ugyan a vrost felmenteni, de mire Akkon kzelbe rkezett, mr a keresztesek els csapatai megrkeztek s a jeruzslemi kirly csekly csapatt tekintlyes hadseregg gyaraptottk. gy lett Akkon ostroma a harmadik keresztes hadjrat legfbb katonai esemnye. Az egymsutn kisebb-nagyobb csoportokban Stiriba rkez keresztesek a vros falai alatt elterl kis sksgon tboroztak, mg Szaladin a tvolabb es dombokon ttt tbort nagy hadervel, hogy az ostromot akadlyozza. A keresztesek a helyett, hogy minden erejket egyestve, nyilt csatban igyekeztek volna a f ellensget legyzni, lassanknt elvrzettek Akkon falai alatt. Ez annl nagyobb hiba volt, mert a Szaladin hadserege fltt kivvott gyzelem esetn a vros ugyis kezkbe esett volna, de meg nem is volt Akkon birtokra felttlen szksgk, miutn Tyrus, Tripolis s Antiochia elegend alapot s tmpontot nyjtottak, hogy Szaladinra dnt csapst mrjenek.

Mintn 1191. junius 8-n Rikhrd is megrkezett az angolokkal, az sszes keresztyn csapatok Akkon falai alatt llottak. Most mr hibaval volt Szaladin erfesztse, hogy a vrost megmentse, tmadsait a keresztesek ismtelten visszavertk s a kt ven t ostromolt Akkon julius 12-n megnyitotta kapuit. Az ostromlottak szabad elmenetelt nyertek oly felttellel, hogy Szaladin negyven nap alatt 200.000 arany vltsgdijat fog fizetni, szabadon bocstja a fogoly keresztyneket s visszaadja a hattini tkzetben zskmnyul ejtett igaz keresztet. E felttelek teljestsig az elvonul rsgbl a keresztesek 2000 embert kezesek gyannt visszatartottak.


A jeruzslemi kirlysg a XII. szzad vgn.

Szaladin megerstette a feltteleket s visszavonult, hogy Jeruzslemet fdzze, melynek megtmadst a keresztesek rszrl biztosnak vette. Ez azonban nem kvetkezett be. A keresztes hadseregben hinyzott a tekintly, mely a klnbz elemekbl alakult hadsereget sszetartani kpes lett volna. Vitz tettei Rikhrdot a keresztynek els lovagjv avattk, neve rmletess vlt a szaracznok kztt; de a vakmer lovag rosz vezrnek bizonyult s a mi ennl is nagyobb baj volt, indulatossga s trhetetlen ggje ltal mindenkit maga ellen lztott. Akkon bevtele utn a keresztes hadsereg kezdett feloszlani. Mg a keleti keresztynek a fltt czivakodtak, hogy Lusignan Guid vagy Montferrati Konrd legyen-e a viszszahdtott jeruzslemi kirlysg ura, a nmetek s a franczik nagyobb rsze siettek vissza Eurpba. A nmeteket felbsztette a Lipt osztrk herczegen elkvetett durva srts, midn Rikhrd Akkon bevtele utn az egyik bstyra kitztt osztrk zszlt letpette s srba tiportatta, viszont Flp gost franczia kirly gy tallta, hogy a Rikhrd hrneve ltal keleten httrbe szortott tekintlyre Francziaorszgban srget szksg van. Miutn megeskdtt, hogy Rikhrd tvollte alatt ennek birtokait megtmadni nem fogja, 1191. julius 31-n hajra szllt s a franczia keresztesek nagyobb rszvel visszatrt Francziaorszgba.

A htramaradt keresztesek vezrlete most egyedl Rikhrdra szllott, ki a hadjratot Szaladin ellen irtzatos kegyetlensggel kezdette meg. Mivel Szaladin a kitztt negyven nap alatt az akkoni rsg vltsgdjt nem kldtte meg, az angol kirly a 2000 kezest az szszes mohammedn foglyokkal egytt lemszroltatta. Hadjrata czljul egyelre nem Jeruzslem, hanem az Akkontl dlre fekv tengerparti vrosok meghdtst tzte ki, de ezeket Szaladin elre romba dnttte s midn vgre e haszontalan kitrs utn a keresztes hadsereg Jeruzslem ellen indult, a bekvetkezett tli idszak, a meg nem szn hideg eszs, visszatrsre knyszertette. E harczokban Rikhrd rettenthetetlen vitzsgnek fnyes tanujelt adta, de azt is bebizonytotta, hogy hadi tervet alkotni s azt vgrehajtani teljesen kptelen. Midn 1192-ben Akkonba visszatrt, hogy a Montferrati Konrd s Lusignan Guid kztt kitrt kzdelmet lecsendestse, rtsre esett, hogy cscse Jnos s Flp gost szvetkeztek ellene. Hosszas habozs utn visszatrsre hatrozta el magt, de elbb rendezte a keleti keresztynek gyeit. A jeruzslemi koront Montferrati Konrdnak – midn pedig ezt 1192-ben az aszaszinok meggyilkoltk, Henrik champagnei grfnak itlte oda, Lusignan Guidt pedig Cyprus szigetvel krptolta. Szaladinnal hrom vi fegyversznetre lpett; a keresztynek megtartottk a tengerparti vrosokat Joppetl Tyruszig, s szak-sziriai birtokaiknak romjait, de Jeruzslem a mohammednok birtokban maradt s a szent srt a keresztynek csak mint bks zarndokok ltogathattk meg.

A kvetkez 1193-ik vben elhalt a keresztynek nagy ellenfele, Szaladin s a fiai kztt kitrt viszlyokat felhasznlva, a keleti keresztynek nmet keresztesekkel egyeslve, a sziriai partvidket visszahdtottk. Nagy remnyeket fztek a VI. Henrik csszr ltal tervezett keresztes hadjrathoz, de VI. Henrik hirtelen halla e remnyeknek vget vetett. A mr Sziriba rkezett nmet keresztesek a csszr hallnak hrre visszasiettek Eurpba s a keleti keresztynek magokra hagyatva Jeruzslem visszafoglalsra ksrletet sem tehettek.

A ngy keresztyn llam keleten kettre zsugorodott ssze. Az edessai fejedelemsg vgkpen elveszett, az ersen megfogyatkozott antiochiai fejedelemsg s a kezdettl fogva gynge tripolisi grfsg egy f alatt egy llamm egyesltek, a jeruzslemi kirlysg pedig Jeruzslem nlkl a sziriai tengerpartra, a rgi Phoenicira szorlt vissza. Ez utbbinak j fvrosa Akkon lett, hov a templomos s Jnos-lovagok is ttettk szkhelyket s mely vrost az olasz kereskedk a keleti kereskedelem hatalmas emporiumv emeltek. Nmi vigasztalst nyujthatott a Jeruzslem elvesztst mlyen fjlal keresztyn vilgnak, hogy a harmadik keresztes hbor nyomban keleten kt j keresztyn llam alakult: a ciprusi, mely Lusignan Guid cscse s utda Amalrich okos kormnyzsa alatt gyorsan felvirgzott s kirlysgg emelkedett, s a ciliciai rmny kirlysg. II. Le rmny fejedelem a ciliciai rmny fejedelemsgeket egy llamba olvasztotta s miutn VI. Henrik rmai csszrtl kirlyi czmet nyert, mindent elkvetett, hogy orszgt a nyugoti keresztyn vilggal minl szorosabb kapcsolatba hozza. Az rmny egyhzat a ppa felssge al hajltotta, franczia lovagokat s olasz kereskedket hvott be s amazokat nagy hbrekkel, emezeket nagy kivltsgokkal ruhzta fl. A rgi rmny fejedelmeket hbreseiv tette, birtokaikat hbrekk vltoztatta t s mindezek befejezsl bevitte a hbri szoksokat s trvnyeket az antiochiai assisek formjban.

 
Ennyien jrtak itt!!!
Induls: 2007-08-07
 
Id:
 
Szavazz!!!
Milyen a honlap?
Milyen a honlap?

kirly
szuper
nagyon j
j
elmegy
ez a honlap???
rossz
nagyon rossz
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Beszlgessnk!!!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Partneroldalak
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros